Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BAKED MILLET WITH VANILLA CREAM & APRICOTS

BAKED MILLET WITH VANILLA CREAM & APRICOTS

No jen se mi přiznej - že už jsi začal odpočítávat, kolik dní zbývá do konce školního roku? Já vím...představa bezstarostných prázdnin je opravdu lákavá a škola někdy může být pěkně náročná. Zvaž ale jednu věc: Když víš, že stejně musíš čekat, proč si to čekání nezpříjemnit? Proč si neužívat období, ve kterém se právě nacházíš? Proč se nerozhodnout být šťastný teď?

Ale jen si nemysli - přesně si vzpomínám, jak jsem bývala už někdy od půlky července ve stresu, že se blíží září a že se zase budu muset vrátit do školy. Proto jestli Tě teď také trápí úzkost, mám pro Tebe pár věcí, co bych poradila svému mladšímu já:

 • Zaprvé, zaměř se na to, co Ti jde - Každý z nás je jiný, a to, že Ti nejde matika nebo chemie, ještě neznamená, že jsi hloupý. Možná máš nadání na jazyky. Možná krásně kreslíš nebo zpíváš. Možná umíš rychle běhat. Neobviňuj se za to, co nejsi a naopak buď pyšný na to, co jsi - a snaž se v tom být co nejlepší!

 • Zadruhé, známky nevyjadřují tvou hodnotu - Učit se nové věci je důležité a nikdy nevíš, kdy se ti daná informace bude v životě hodit. Nezapomeň ale, že nemusíš mít ze všeho jedničky a že známky nevyjadřují Tvou inteligenci, charakter, empatii nebo laskavost.

 • A zatřetí...připrav si k snídani zapečené jáhly!

public.jpeg

Jáhly jsou levná, ale přesto opravdu výživná bezlepková příloha - jsou totiž bohaté na hořčík, draslík, fosfor, křemík, měď, železo, zinek nebo vitamíny B1 a B2. Po uvaření mají kašovitou konzistenci a moc ráda si je připravuji i nasladko. Právě proto jsem k nim tentokrát přidala ještě vanilkový tofu tvaroh s čerstvými meruňkami, a dokonce jsem celou směs zkusila zapéct. Příprava byla sice opravdu rychlá & jednoduchá, avšak jen jediné sousto mi stačilo k tomu, aby se zapečené jáhly staly mou nejoblíbenější snídaní.

No jen se mi přiznej - že už jsi začal odpočítávat, kolik řádků zbývá, než ti ten neodolatelný recept prozradím?

INGREDIENCE:

Jáhly dáme do hrnce, zalijeme je dvojnásobným množstvím horké vody a necháme je vařit, dokud všechnu vodu neabsorbují.

Tofu, vanilkový protein a mandlové mléko dáme do mixéru a vše rozmixujeme na jemný krém - uvařené jáhly s tímto krémem důkladně promícháme.

Zapékací formu vyložíme pečícím papírem a rozprostřeme do ní 1/2 jáhel. Přidáme nakrájené meruňky, přikryjeme je zbytkem jáhel a navch dáme znovu nakrájené meruňky.

Zapékací formu vložíme do trouby a jáhly necháme péct cca 20 min na 180°C. Poté dozdobíme a můžeme podávat!


Be honest with me - have you already started counting down the days till the end of the school year? I know...the vision of careless summer is much better and the school can get pretty exhausting sometimes. But consider this: When you know that you have to wait, why not to make it nice? Why not to enjoy the period where you currently are? Why not to decide to be happy now?

But don’t get me wrong - I remember how I was always depressed when the September came and the school started. So if you’re having an anxiety right now, here I’ve got for you some things I’d tell to my younger self:

 • First of all, focus on those things that you are good at - It doesn’t mean that you’re stupid if you’re not good in math or chemistry. You may be good at languages. You may have a lovely voice. You may run fast. Don’t blame yourself for what you are not and celebrate what you are instead. And try to be the best in it!

 • Secondly, your marks don’t reflect your value - Of course that it’s so important to learn new things! But don’t forget that your marks are not everything and that they definitely don’t reflect your intelligence, character, empathy or kindness.

 • And thirdly...make yourself baked millet for a breakfast!

public.jpeg

Millet is a cheap yet so nourishing gluten-free side - it’s actually an amazing source of the magnesium, iron, zinc or vitamins B1 and B2. I love making sweet recipes with it as well so that’s the reason why I combined it with vanilla tofu cream along with some fresh apricots. And actually, I tried to bake that mixture! The preparation was truly quick & easy but right after the very first bite I knew I had a new favourite breakfast.

Be honest with me - have you already started counting down the words till I finally share with you that delicious recipe?

INGREDIENTS:

 • 70 g of millet

 • 100 g of tofu

 • 15 g of vanilla protein powder

 • 50 ml of almond milk

 • 120 g of apricots

 • + almond flakes, coconut chips, peanut butter

Add the millet into a pot, cover it with a hot water and let it cook until all the water has been absorbed.

Add the tofu, the vanilla protein powder and the almond milk into a blender and blend it all until smooth - then combine cooked millet with that cream.

Spread 1/2 of the millet into a baking tin. Add in sliced apricots, cover them with the remaining millet and top it with the rest of apricots.

Add the baking tin into the oven and let it bake for around 20 minutes on 180°C. Then add your toppings and serve!

MATCHA OATMEAL

MATCHA OATMEAL

CASHEW CACAO SMOOTHIE BOWL

CASHEW CACAO SMOOTHIE BOWL