Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

ACAÍ OATMEAL

ACAÍ OATMEAL

Nedávno jsem ve škole dostala celkem zajímavý úkol - měla jsem udělat referát z knihy, ve které se rozebírala přítomnost. Mluvilo se v ní o tom, že naše jednání v přítomnosti není založené jen na tom, co aktuálně prožíváme, ale že je naopak ovlivněné minulostí i budoucností. Z minulosti si totiž bereme zkušenost, která ovlivňuje naše jednání tak, aby budoucnost byla co možná nejlepší.

IMG_2050.JPG

Chápu, teď si asi říkáte, že jsem se z toho zkouškového nadobro zbláznila - a máte pravdu! Ale nebojte, nebudu vám sem teď nahrávat domácí úkoly, vlastně jsem se zbláznila tak akorát do tohoto receptu. Totiž zatímco mám z bezstarostného léta ty nejlepší zkušenosti s acaí bowl, v chladné zimě mě vždycky zachrání teploučká ovesná kaše.

A tak vznikla acaí ovesná!

IMG_2051.JPG

Příprava není nijak složitá - vlastně jen stačí přidat ke klasické ovesné špetku acaí! Jestli jste o superpotravině acaí zatím neslyšeli a nebo s ní nemáte zkušenosti, moje nejoblíbenější je z balicekzdravi.cz (kde s kódem “Tereza15” získáte slevu 15%) nebo z yoursuperfoods.eu (opět s kódem “TEREZA15” sleva 15%). Cena by se mohla zdát vysoká, ale věřte mi, že stačí jen čajová lžička k tomu, abyste do sebe dostali ohromné množství vitaminů a minerálů, a to ještě navíc ve formě slaďoučké krémové kaše.

IMG_2052.JPG

Chcete klíč k lepší budoucnosti? Tak tady máte recept!

INGREDIENCE:

  • 4 polévkové lžíce ovesných vloček
  • 1 polévková lžíce vanilkového proteinu (nemusí být)
  • 1 čajová lžička acaí
  • 1/2 banánu
  • 1 hrnek kokosového mléka

Do hrnce nalijeme kokosové mléko a necháme ohřát. Postupně přisypáváme ovesné vločky a mícháme, dokud nemají kašovitou konzistenci. Poté přidáme rozmačkaný banán, vanilkový protein a acaí. Promícháme a vaříme ještě přibližně 2 minuty.

Kašičku přemístíme do misky, dozdobíme a můžeme podávat!


A few days ago I had a pretty interesting school task to do - I had to write an essay based on the book which talked about the present moment. The main topic was that our present action is being influenced both by the past and by the future. In fact, the past is what gives us experience we then use in the present to make the best future decisions.

IMG_2050.JPG

I know, you’re now probably thinking I went completely crazy because of all the exams - and you’re right! But don’t worry, I won’t be uploading homework now, I just went truly crazy with this recipe. Actually while I have the best experience with an acaí bowl during the summer, during the winter warm oatmeal is what saves me every time.

And that my friends, is how the acaí oatmeal was created!

IMG_2051.JPG

The preparation is not hard at all - actually you only have to add a pinch of acaí powder to the classical oatmeal recipe. If you haven’t tried acaí yet, my favourite one is from the yoursuperfoods.eu and you can get 15% off by entering the discount code “TEREZA15”. The price might appear rather high but trust me you need just a teaspoon in order to get tons of vitamins & minerals in the form of the sweetest creamy oatmeal.

IMG_2052.JPG

Would you like to have the key for an amazing future? So here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 4 tablespoons of oats
  • 1 tablespoon of vanilla protein powder (optional)
  • 1 teaspoon of acaí
  • 1/2 of banana
  • 1 cup of coconut milk

Pour the coconut milk into a saucepan and allow it to heat. Gradually add in the oats and stir. Next stir in the mashed banana along with 1 tablespoon of vanilla protein powder and acaí powder. Mix properly and cook for 2 more minutes.

Transfer the oatmeal into a bowl, add in caramelized banana and your favourite toppings and serve!

CINNAMON ROLL PANCAKES

CINNAMON ROLL PANCAKES

SUPERFOOD CEREAL

SUPERFOOD CEREAL