Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

5-MINUTE PROTEIN BANANA BREAD

5-MINUTE PROTEIN BANANA BREAD

Nedávno jsem si promazávala staré příspěvky na blogu a narazila jsem na článek s názvem “Becoming a vegetarian?”. Jestli jste ho nečetli, tak to vážně stojí za to. Je skoro až neuvěřitelné, kolik se toho za tu dobu změnilo! Přesně si pamatuji, jak nejistě, avšak plná vzrušení jsem ty řádky psala - ve skutečnosti pro mě totiž vegetariánství představovalo celkem velkou změnu. Maso jsem totiž jedla celkem často, přestože mi nikdy nijak zvlášť nechutnalo - jen jsem ze svého života odřízla sacharidy.

V den, kdy píšu tenhle článek, jsou to přesně dva roky, co jsem vegetarián. A za dva měsíce to bude dokonce rok, co jsem vegan! Upřímně, za tu dobu nebyla jediná chvíle, kdy bych svého rozhodnutí litovala - mimo jiné mě totiž zachránilo od všech těch mýtů světa fitness, kterým jsem dřív hloupě věřila. Například jsem snídala vaječné bílky, obědvala kuřecí na vodě a byla jsem tak akorát nespokojená, naštvaná a podrážděná. Díky veganství jsem ale naštěstí pochopila, že sacharidy jsou láska a že ten nejlepší způsob, jak je odříznout, je nakrájet si tousty. 

IMG_5425.JPG

Právě křupavé, perfektně propečené tousty se staly jedním z mých nejoblíbenějších jídel, a proto se vám tenhle recept může zdát lehce povědomý - nechala jsem se totiž inspirovat oblíbenou zdravou žemlovkou. Místo jablíčka jsem ale tentokrát použila banán, který po opečení uvolní do křupavých toustů slaďoučkou chuť, a tak během pár minut vznikne výživná snídaně, která ve skutečnosti chutná spíš jako složitý banánový chlebík.

IMG_5423.JPG

Sice bych vám nejradši odřízla kousek na ochutnání, ale tady máte alespoň recept!

INGREDIENCE:

  • 2 plátky celozrnného toustového chleba

  • 2 polévkové lžíce mandlového proteinu

  • 1 banán

  • Skořice

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Mandlový protein dáme do hrnku, přidáme trochu vody a rozmícháme do krémové konzistence.

Toust potřeme 1/2 krému, přidáme nakrájená kolečka banánu a přiklopíme druhým plátkem. Druhý plátek potřeme druhou polovinou krému, přidáme zbytek banánu, posypeme skořicí a dáme zapéct na cca 5 min.

Na závěr můžeme přidat například mandlové máslo a vlašské oříšky a poté můžeme rovnou podávat!


I was deleting old blog posts few days ago and I came across one entitled “Becoming a vegetarian?”. If you haven’t read it yet, I’d highly recommend to do it. Oh my, it’s incredible how many things have changed since that! I can remember pretty exactly how unsure but full of excitement I was while writing those lines - in fact, the vegetarianism was a huge change for me. I used to eat meat pretty often even though I’ve never actually liked it’s taste - I just cut carbs out of my diet.

In fact, today it’s been exactly two years I am a vegetarian and in two months, it will be one year since I am a vegan! Honestly, there wasn’t a single moment I’d regret my decision - besides many other things the veganism saved myself from all those silly fitness myths I used to follow. For example, I used to eat egg whites for breakfast, plain chicken for lunch and I was constantly unsatisfied, unhappy and grumpy. However, because of the veganism I realized that carbs are life and that the best way how to cut them is to slice some toasts.

IMG_5425.JPG

Actually perfectly baked crispy toasts have become one of my favourite meals so this recipe might appear familiar to you - I was inspired by popular healthy bread pudding recipe. However, instead of an apple I went for the banana, which created a deliciously sweet taste after baking. Trust me that only in a few minutes you’ll have a nourishing breakfast which tastes more like some complicated banana bread!

IMG_5423.JPG

I’d love to cut you a piece for a taste test, but here’s the recipe at least!

INGREDIENTS:

  • 2 pieces of whole wheat toasts

  • 2 tablespoons almond protein powder

  • 1 banana

  • cinnamon

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Add the almond protein powder into a mug along with a little bit of water & stevia and whisk it all until creamy.

Spread 1/2 of the cream onto the first toast, top it with 1/2 of a sliced banana and cover it with the second piece. Spread the remaining half of the cream on top, add in the second half of a banana and sprinkle the cinnamon all over. Let it bake for around 5 minutes.

Finally you can add almond butter & wanuts and serve!

HAZELNUT BLUEBERRY OATMEAL

HAZELNUT BLUEBERRY OATMEAL

MILLET PORRIDGE

MILLET PORRIDGE