Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TRAVEL DIARY: TOLŠTEJN & PRAVČICKÁ BRÁNA

TRAVEL DIARY: TOLŠTEJN & PRAVČICKÁ BRÁNA

Poslední dobou jsem se cítila nějak přepracovaná, a tak jsem se minulý týden sbalila a odjela jsem se odreagovat k nám na chalupu. Chalupu máme v osadě Lesné u Jiřetína pod Jedlovou, což je malá obec na severu Lužických hor. Velká část Jiřetína leží v CHKO, takže je tam úplně božský klid a nádherná příroda, kde sice není žádná WiFi, ale přesto cítíte daleko silnější spojení. Zároveň je tam spousta sportovních středisek a také nekonečné množství zajímavých míst, kam se rozhodně vyplatí si udělat výlet.

A proto bych se o pár z nich ráda podělila i s vámi!

IMG_6713.JPG
IMG_6715.JPG
IMG_6787.JPG
IMAGE.JPG
IMG_6731.JPG
IMG_6732.JPG
IMG_6733.JPG
IMG_6772.JPG

TOLŠTEJN

Můj první tip je zřícenina hradu Tolštejn. Dá se na ní dostat hned několika způsoby - my vždycky vycházíme od chalupy, tedy z Lesné. Autem to z Prahy do Lesné trvá necelé dvě hodinky a také sem jezdí pravidelná autobusová linka. Z Lesné na Tolštejn vede nádherná cesta lesem a chatovou oblastí, která má sice jen okolo 3 km, ale je celkem náročná - má převýšení 200 metrů na 1 km, takže celou dobu jdete do pěkně strmého kopce (#zahezkejzadek), proto si rozhodně nezapomeňte vzít dostatek vody, sportovní oblečení a pevné boty. Druhá možnost je vyjít z Jiřetína, což je příjemná, méně náročná dvoukilometrová procházka, která vede po asfaltové cestě. Z nádraží v Jedlové je to jeden kilometr a jestli se ani na to necítíte, je možnost zaparkovat přímo pod hradem.

Vstup na Tolštejn je sice bezplatný, ale přesto bych doporučovala vzít si s sebou nějaké peníze - za vyhlídku na samotném vrcholku se totiž něco málo platit musí. Zároveň je zde restaurace, nicméně kuchyň je typicky česká, ne zrovna nejzdravější a už vůbec v nabídce nenajdete nic veganského, proto bych si s sebou radši vzala vlastní krabičku.

Hrad byl vybudován na ochranu cesty z Čech do Lužice a ve své době byl významným opevněním, ale během třicetileté války ho oblehla švédská vojska a z hradu zbyla jen zřícenina. Jeho historie je opravdu zajímavá, ale znáte mě, já mám prostě slabost pro ty výhledy - a že ty z Tolštejna stojí za to! Dnes se totiž zřícenina nachází v nadmořské výšce 670,2 m a je z ní krásný výhled na údolí, které lemují vrcholky lužických hor.

IMG_6768.JPG
IMG_6774.JPG
IMG_6773.JPG

PRAVČICKÁ BRÁNA

Můj druhý tip je největší pískovcová skalní brána v Evropě, tedy Pravčická brána. Nachází se na území Národního parku České Švýcarsko a opět je několik způsobů, jak se k ní dostat. Nejbližší vlaková zastávka je v Děčíně, přičemž z Děčína jezdí autobus jak do Hřenska (1.trasa), tak na Mezní Louky (2.trasa). Autem se dá dojet přímo do Hřenska i Mezních Luk a na obou místech je placené parkoviště. Právě Hřensko a Mezní Louky jsou totiž dva výchozí body, ze kterých se k Pravčické bráně můžete dostat. Kratší trasa vede po červené turistické značce z Hřenska a je dlouhá 2 kilometry. My jsme zvolili druhou, delší trasu (6 km) po Gabrielině stezce, která začíná v obci Mezní Louky a pokračuje úpatím Křídelních stěn (vycházeli jsme těsně po desáté a určitě bych vám doporučovala vyrazit co nejdřív, protože cestou tam jsme skoro nikoho nepotkali, zatímco při cestě zpátky už bylo úplně plné parkoviště).

IMG_6853.JPG
IMG_6868.JPG

Musím se přiznat, že byla trasa celkem náročná, hodně strmá a členitá. Zároveň jí ale zvládli i malé děti nebo důchodci, proto si vemte kvalitní pevné boty, sportovní oblečení, nějakou dobrou sváču a nemáte se čeho bát - hlavně mi věřte, že budete tak unešení z výhledů kolem, že si na nějakou bolest nohou ani nevzpomenete!

IMG_6869.JPG

Vstup na Pravčickou bránu se opět platí, ale cena je jen symbolická (studentský vstup stál 25 Kč a dokonce po mě ani nechtěli žádný průkaz). Najdete zde restauraci, malý stánek s rychlým občerstvením a obchůdek s nejrůznějšími pohledy, turistickými známkami a dalšími věcmi na památku.

IMG_6870.JPG
IMG_6846.JPG
IMG_6872.JPG

Vstup přímo na skalní most je sice od roku 1980 zakázán, ale jsou zde hned tři vyhlídky, které to naprosto vynahradí. První vyhlídka se nachází přímo pod skalním mostem a je u ní malý stánek s příjemným posezením. Z druhé vyhlídky je zase nádherný pohled na panorama Dlouhodolských stěn. Poslední vyhlídka se potom nachází trochu stranou a dostanete se k ní jen po superstrmých (a snad nekonečných!) schodech. Odměnou je ovšem nepopsatelný výhled na celou Pravčickou bránu, zámeček Sokolí hnízdo, Pravčický kužel s Křídelními stěnami a hlavně na dech beroucí přírodu Českého Švýcarska.

IMG_6876.JPG
IMG_6877.JPG
IMG_6873.JPG
IMG_6874.JPG
IMG_6875.JPG

To už by bylo pro dnešní článek všechno. Doufám, že se vám líbil a jestli máte i vy nějaké tipy na hezké výlety, určitě mi je napište do komentářů.

Děkuju moc za přečtení a budu se na vás těšit zase příště!

JULY FAVOURITES

JULY FAVOURITES

JUNE FAVOURITES

JUNE FAVOURITES