Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

STUDY TIPS

STUDY TIPS

Je sice teprve konec září, ale já si úplně přesně vzpomínám, jak na gymplu začali učitelé s prvními testy bláznit už touhle dobou. Také mi teď chodí spousta zoufalých zpráv, že vás letos čeká maturita a v neposlední řadě i mě samotné za pár dní zase začíná škola. Proto mě napadlo sepsat článek, ve kterém bych se s vámi ráda podělila o svoje tipy, jak se učit.

A tak tedy jdeme na to!

PŘEDEM SI ROZMYSLETE, CO PŘESNĚ SE BUDETE UČIT

Už jste si možná všimli, jak mám ráda plánování a i když to má i své nevýhody, zrovna při učení na něj nedám dopustit - není totiž nic horšího, než ztrácet čas zmateným přeskakováním od jednoho k druhému. Proto než s učením vůbec začnete, rozmyslete si, co přesně se budete učit, z čeho a kde.

UČTE SE NA PŘÍJEMNÉM MÍSTĚ

S předchozím bodem souvisí i ten následující - najděte si místo, kde na učení budete mít klid a kde se budete cítit příjemně. Já se například nemůžu učit doma, jelikož se nedokážu pořádně soustředit a pořád mě něco rozptyluje. Úplně nejradši se proto učím někde venku v přírodě a když je zima, tak naopak v nějaké útulné kavárně!

ODLOŽTE/VYPNĚTE MOBIL

Možná úplně nejdůležitější bod - odložte mobil co nejdál a v nejlepším případě ho úplně vypněte. Sama to znám moc dobře, vždycky se během učení podívám na hodiny, omylem kliknu na Instagram a nakonec strávím odpoledne sledováním vlogů. Takhle vám ale učení zabere daleko více času a také je neefektivní, jelikož máte myšlenky úplně někde jinde. Vyhraďte si proto čas na přestávky, kdy si všechno vyřídíte a během učení si nechte mobil vypnutý.

NEZAPOMEŇTE NA PŘESTÁVKY

Ano, ano, čtete dobře - nezapomínejte na přestávky! Člověk se nedokáže naplno soustředit celý den a je přeci potřeba najít si čas i na odpočinek. Já si nejradši chodím zaběhat, zacvičit nebo někam ven, jelikož mi to nejlíp pročistí hlavu!

PŘIPRAVTE SI SVAČINY

No kdo by se dokázal soustředit s kručením v břiše?! Mozek navíc spaluje při učení velké množství kalorií, a proto je opravdu důležité je pravidelně doplňovat. Já si k učení dělám nejradši svoje milované čokoládovo/kokosové kuličky, jelikož obsahují ořechy, které podporují mozkovou činnost, a zároveň cukry z datlí, které doplňují energii (a skvěle obalí nervy!).

UDĚLEJTE SI VLASTNÍ VÝPISKY

A tím už se pomalu dostáváme k samotnému učení, přičemž můj první tip je: udělejte si vlastní výpisky. V učebnicích nebo na internetu bývá spousta informací, ale ne všechny jsou důležité a je zbytečné ztrácet čas s něčím, co nevyužijete. Navíc už jenom tím, že si to sami vypíšete, se toho spoustu naučíte!

UČTE SE Z VLASTNÍCH POZNÁMEK

Zároveň se i učte z vlastních výpisků. Každý máme jiný styl vyjadřování, zvýrazňování nebo podtrhávání, a proto byste zbytečně strávili spoustu času jen tím, že byste se snažili rozklíčovat poznámky někoho jiného. A věřte mi, že si svůj vlastní systém stejně zapamatujete úplně nejlíp!

SLEDUJTE VIDEA NA YOUTUBE

A tím nemyslím zrovna vlogy - na Youtube se totiž dají najít super krátká videa, kde sice možná nejsou úplně všechny informace, ale ten základ je tam podaný takovou formou, že si ho zapamatujete. Například k maturitě mi právě video-rozbory různých literárních děl opravdu pomohly!

VYZKOUŠEJTE QUIZLET

Boží aplikaci quizlet jsem objevila až na vysoké, ale teď už jí používám pravidelně. Do aplikace stačí jen přepsat vaše poznámky (přičemž už tím se toho spoustu naučíte) a ona vám potom sama vytvoří test, kartičky, kvíz a nejrůznější další hry!

To už by bylo pro dnešní článek všechno! Doufám, že se vám líbil a že vám třeba pomůže! Jestli máte i vy nějaké tipy, určitě mi je napište do komentářů!

Děkuju moc za přečtení a budu se na vás těšit zase příště!


I know that the September just started but I can remember pretty exactly when I was on high school that teachers already announced first tests by now. Also, I’m receiving many desperate messages about school from you guys and last but not least, even my school is starting soon. So because of these reasons I got an idea to share with you my study tips.

Let’s go!

THINK ABOUT WHAT YOU’LL LEARN BEFORE YOU START

You might have noticed how much I love planning and even though it does have some disadvantages, it’s truly useful when it comes to learning - there’s actually nothing worse than to be losing your time not knowing what to learn. So before you actually start, think about what exactly you’ll learn and where.

FIND A NICE PLACE TO STUDY

This point’s actually connected with the previous one - find a nice place to study. For example, I’m not able to learn anything at home as I can’t concentrate properly and I’m constantly being disturbed by something. In fact, I love studying outside in the nature and when it’s cold, I prefer to stay at some cosy café!

SWITCH OFF YOUR PHONE

Probably the most important point - put your phone away or switch it off completely. I know it from my personal experience, I always look what’s the time, I click on the Instagram by mistake and then I spend whole afternoon watching vlogs. However, studying takes so much time with such an attitude and it’s also uneffective because you are not concentrated at all. So feel free to make time for regular breaks, check your phone and then keep it turned off while learning.

DON’T FORGET TO TAKE REGULAR BREAKS

Yes, you’re reading right - don’t forget to take a break! One is unable to be fully concentrated for a whole day and it’s actually highly important to find some time to unwind as well. For me, the best ways how to clear my mind are running, exercising or just being in the nature.

PREPARE SOME SNACKS

Honestly, can you concentrate when you are hungry? In fact, our brain is burning a huge amount of calories when we are learning so it’s highly important to eat enough. My favourite study snack is coconut/chocolate protein bites as they contain nuts which support brain functions and also dates which have a lot of sugar so they gives you tons of energy!

MAKE YOUR OWN NOTES

Moving on to the actual learning, my very first tip is: make your own notes. There are often many information on the internet or in the books but not all of them are important and it’s absolutely unnecessary to waste your time with something you won’t use. Moreover, you’ll learn a lot just by writing it down!

LEARN FROM YOUR OWN NOTES

Also, learn from your own notes. We all use different expressions and we all have different style of writing so you’d spend a lot of time just by trying to know the ropes. And trust me, you’ll remember your own style the best!

LEARN FROM YOUTUBE VIDEOS

And by saying that I don’t mean to watch vlogs - there can be found super short videos on Youtube where might not be all the information but the basics are explained in a way you’ll easily remember.

USE QUIZLET

I found that amazing app called Quizlet at the University but now I use it regularly. You just write your notes into the app and it creates test, flashcards a quiz or any other games for you!

That’s all for today´s post! Hope you liked it and that you found it helpful. If you have any tips as well, definitely write them down in the comments.

Thank you so much for reading that post and I’ll see you in the next one!

SEPTEMBER FAVOURITES

SEPTEMBER FAVOURITES

TRAVEL DIARY: ROME & SAN BENEDETTO

TRAVEL DIARY: ROME & SAN BENEDETTO