Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SECOND MONTH AS A VEGETARIAN

SECOND MONTH AS A VEGETARIAN

Mám za sebou druhý měsíc na vegetariánské stravě, a proto vám jdu sepsat další update.

Zaprvé, jestli někdo říká, že je vegetariánství omezující a nudné, přála bych mu strávit den v mojí hlavě. Například když jsme se ve škole učili o filosofii Francise Bacona, první, co mě napadlo bylo, jak vytvořit vegetariánskou slaninu. Mám prostě pořád tolik nápadu na vegetariánské verze klasických jídel s masem že nevím, co zkusit dřív.

A hlavně mi ta bezmasá strava tak šíleně chutná!

Jelikož jsou jídla většinou rostlinného původu, mají nižší energetickou hodnotu, a proto teď mívám takové porce jídla, že mísy přetékají. Díky tomu mám potom spoustu energie, lépe regeneruji, zlepšila se mi kvalita vlasů i pleť.

A s tím souvisí i psychika – nechci to pořád dokola omílat, ale opravdu se cítím líp a líp.  Mám tak neskutečně dobrý pocit z toho, že kvůli mě nikdo nemusel umřít, že si sama sebe vážím. Tím, že nejím zvířata chovaná ve stresovém prostředí do sebe nedostávám stres a negativní energii a jsem daleko klidnější a pozitivnější. Sice vím, že jsou dva měsíce relativně krátká doba, ale přijde mi, jako kdybych byla vegetarián celý život.

Jednoduše to už ke mě patří a nedovedu si představit, že bych někdy maso zase měla začít jíst. A proto jsem se pěkně obávala, co ukážou krevní testy. Jak už jsem říkala v prvním článku, pořád je pro mě nejdůležitější zdraví. Kdybych tedy měla výsledky krve horší, neměla bych jinou možnost, než s vegetariánstvím skončit.

A co tedy ukázaly výsledky?

Hodnota železa (se kterým jsem dřív měla velké problémy) se zvedla, bílkoviny jsou v normě a štítná žláza je také v pořádku. Celkově jsou výsledky daleko lepší, než ty poslední, kdy jsem ještě maso jedla.

Myslím si, že jsou dvě chyby, které lidé při přechodu na vegetariánskou stravu dělají. Zaprvé, nehlídají si dostatečný příjem látek. To, že přestanete jíst maso neznamená, že můžete jíst jen přílohy, ovoce, zeleninu a všechno bude fajn. Svůj jídelníček si musíte hlídat daleko víc a najít si jiné zdroje hlavně bílkovin, vitaminu B12, zinku, železa a vápníku. Zadruhé, jídlo je po nás hlavně zdroj energie a jak už jsem říkala, vegetariánská strava má celkově nižší energetickou hodnotu. Proto je důležité nebát se jíst opravdu velké porce jídla, aby se zajistil dostatečný energetický příjem,

Když se ovšem těmhle dvěma chybám vyhnete, je prokázané, že vegetariánská (případně veganská) strava je opravdu jednou s nejzdravějších. Nechci nikomu vegetariánství nutit, chápu, že jsme každý jiný. Ale já můžu říct, že přechod na vegetariánství byla možná nejlepší změna, kterou jsem v životě udělala. A věřte mi, že není hezčí pocit, než mít krevní testy v pořádku.


Another vegetarian month has passed so I'm here with an update.

Firstly, if someone says that vegetarianism is boring and restrictive I wish he could spend a day in my head. For example when we learned about Francis Bacon's philosophy all I was thinking about was how to make vegetarian bacon. Basically I have so many vegetarian meal ideas that I don't know what to try first.

 I just fell in love with vegetarian meals!

As all the food is plant based it has lower energy value so I'm eating huge portions of food. Thanks to that I have much more energy, regenerate better, my skin and hair quality has improved.

And my psyche has improved as well - I'm feeling better and better. I have such an amazing feeling from not killing anyone that I value myself more. I know that two months are rather a short period of time but I'm feeling as I've been a vegetarian my whole life.

It has become a part of me and I can't imagine eating meat again. So I was pretty scared what my blood results would show. As I said in the previous post, health is still the most important for me. If my results were worse I'd have to stop being a vegetarian.

So what were the results?

My iron level (with which I struggled before) has risen, protein and thyroid gland are perfectly alright. Overall the results are much better than the last ones when I actually ate meat.

I think that there are two mistakes people do when becoming a vegetarian. Firstly, they do not look after sufficient amount of nutrients. It doesn´t mean that when you stop eating meat you can live on sides, fruit and veggies and everything will be perfectly alright. You have to look after your diet way more than before and most importantly find different sources of protein, vitamin B12, zinc, iron and calcium. Secondly, food is our fuel. As I already said before, vegetarian diet has lower energetic value so it´s important to eat literally huge amount of food.

However, when you avoid these two mistakes, it has been proved that vegetarian (vegan) diet is the healthiest diet possible. I wouldn´t push anyone into becoming vegetarian as we are all different. But personally, the conversion to vegetarianism has been the best change I have done so far. And trust me that there is no better feeling than having all the blood results perfectly alright.

JANUARY FAVOURITES

JANUARY FAVOURITES

DECEMBER FAVOURITES

DECEMBER FAVOURITES