Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

1 YEAR AS A VEGETARIAN: 12 THINGS I'VE LEARNED

1 YEAR AS A VEGETARIAN: 12 THINGS I'VE LEARNED

Konečně je tady 11.11., tak moc jsem se na tenhle den těšila! Víte proč? Dneska totiž slavím svoje první výročí na vegetariánské stravě! Pomalu se mi ani nechce věřit, že už je to rok od toho, co jsem přestala jíst maso, ale zároveň mi přijde, jako bych byla vegetarián odjakživa. A jelikož to považuji za svoje nejlepší rozhodnutí v životě, ráda bych se s vámi podělila o 12 věcí, které se za těch 12 měsíců změnily.

1. PŘESTALA JSEM BÝT POSEDLÁ BÍLKOVINAMI

Přesně si vybavuji chvíli před 3 lety, kdy jsem ve škole otevřela krabičku a tam na mě čekal suchý salát, nakrájená zelenina a kuře na vodě. V té době jsem totiž byla zblblá představou, že můžu jíst jenom bílkoviny, abych byla fit, svalnatá a vyrýsovaná. Vůbec mi to ale nechutnalo, na oběd jsem se netěšila a pomalu se mi ani nechtělo jíst. To teď se kolikrát na svoje rozpečené batáty a grilovaný tempeh nemůžu dočkat tak moc, že krabičku pomalu nedonesu do školy

2. PŘESTALA JSEM SE BÁT SACHARIDŮ

Dvojka souvisí s prvním bodem - totiž zatímco bílkovin jsem se snažila mít co nejvíc, sacharidů jsem se pěkně bála. Kvůli tomu jsem ale byla pořád hladová a taky unavená, naštvaná a podrážděná. Naštěstí mě zachránilo právě vegetariánství, které mi otevřelo oči a ukázalo, že sacharidy jsou základní zdroj energie, že moje tělo bez nich nedokáže fungovat a že je úplně zbytečné trápit se jejich omezováním.

3. NEBOJÍM SE KALORIÍ

I když jsem kalorie nikdy přesně nepočítala, dřív jsem si podvědomě hlídala, aby jich nebylo moc. Vegetariánská strava je ale energeticky chudší, a tak si teď naopak hlídám, aby jich nebylo málo!

4. JÍM DALEKO VĚTŠÍ MNOŽSTVÍ JÍDLA

Dřív jsem sice byla silnější, ale jedla jsem daleko menší porce a pořád jsem měla hlad - nikdy by mě nenapadlo, že někdy budu moct jíst tolik jídla a že přes den nebudu hladová ani chvilku! U mě je to sice umocněné tím, že přibírám, ale věřte mi, že i když budete chtít váhu udržet (nebo dokonce hubnout!), tak budete mile překvapeni, kolik toho můžete sníst. 

5. ZAMILOVALA JSEM SE DO EXPERIMENTOVÁNÍ A ZKOUŠENÍ NOVÝCH KOMBINACÍ

Dřív jsem měla z vaření velký respekt a ráda jsem se držela své osvědčené klasiky - teď je u mě dýňová kaše, cizrnový tuňák nebo fazolové brownies na denním pořádku!

6. LÉPE SE MI CVIČÍ

Od přechodu na vegetariánství mám daleko víc energie a s tím souvisí to, že se mi o hodně líp cvičí. Cítím se silnější, odolnější a dokonce jsem jako vegetarián zaběhla svůj první půlmaraton!

7. MOJE TĚLO LÉPE REGENERUJE

Poslední dobou toho mám opravdu hodně a přiznávám, že mojí největší slabinou je odpočinek. Přesto se ale díky vegetariánské stravě necítím ani chvíli unavená - vždycky, když se pořádně najím a doplním kalorie, tak úplně cítím, jak skvěle moje tělo regeneruje.

8. SKVĚLE SE MI SPÍ

I když si chodím lehnout už několik let ve stejnou hodinu, dřív jsem mívala problémy s usínáním. Teď lehnu do postele, usnu hned a spím tvrdě celou noc. A zároveň je můj spánek daleko efektivnější - budím se sice okolo půl 6, ale jsem perfektně vyspaná!

9. JSEM SOUCITNĚJŠÍ A EMPATIČTĚJŠÍ VŮČI OSTATNÍM

Když jsem přecházela na vegetariánství, slíbila jsem si, že nikdy nebudu ten otravný aktivista, který svými názory omezuje okolí. No a je to tady! Už se na maso nedokážu podívat jen jako na produkt, vidím za tím to zvířátko a nechápu, jak někdo může jíst něco, co mělo duši, cítilo strach a bolest a muselo umřít jen proto, aby bylo na talíři. Také mi je nepříjemné, když přede mnou někdo maso jí a při pohledu na syrové maso se mi zvedá žaludek. Zároveň ale díky tomu, že do sebe nedostávám to množství negativní energie, která se uvolňuje při jatkách, jsem taková pozitivnější, vyrovnanější a citlivější vůči ostatním.

10. PŘESTALA JSEM SE MALOVAT

Začalo to tužkou na oči, následovalo make-up, až jsem se nakonec přestala malovat úplně. Když jdu někam do společnosti nebo na nějakou větší akci, tak se namaluji, ale 90% dní trávím přirozeně. A ani byste nevěřili, kolik času & peněz to ušetří!

11. NEKUPUJI SI PŘEDRAŽENÉ ZNAČKOVÉ OBLEČENÍ

Přiznávám, dřív jsem byla posedlá tím, mít co největší nápis na tričku a tu nejluxusnější kabelku - a to jen proto, abych ukázala ostatním, že si to můžu dovolit. Teď mi je úplně jedno, od jaké značky oblečení mám, koukám tak akorát na to, jestli je cruelty-free.

12. NAŠLA JSEM SAMA SEBE

Možná to bude znít jako klišé, ale já se teď opravdu konečně cítím sama sebou. Miluju být v přírodě s baťohem na zádech, větrem ve vlasech a s vegetariánským jídlem v krabičce. To, že svým stravováním nikomu neubližuju, mě neskutečně naplňuje, a zároveň si sama sebe vážím. A to jídlo mi tak moc chutná!

PS: V současné době už nejím ani vajíčka/mléčné výrobky, ale vegan stále nejsem. Jestli vás zajímá jakto, tak klikněte sem.


And the 11th November is finally here! Oh my, how much I was looking forward to this special day. Today it's been exactly one year since I went vegetarian. I can't even believe that it's been one year since I stopped eating meat but at the same time, I'm feeling like I've been vegetarian my whole life. And as I am sure that it was the best decision of my life, I'd love to share with you 12 things I've learned during those 12 months.

1. I STOPPED BEING OBSESSED WITH PROTEIN

I remember that moment three years ago pretty exactly - I was at school opening the meal box and all I found was the chicken cooked on water, soggy veggies and the lettuce. The reason was that in that time I had the vision that you are allowed to eat just protein in order to stay lean and fit. But in fact, I didn't enjoy the meals I was eating at all and I wasn't even looking forward to eating them. While now I can't even wait to school how much I'm craving baked tempeh with roasted sweet potatoes!

2. I STOPPED BEING AFRAID OF CARBS

This point is strongly connected with the previous one - while I was trying to get as much protein as possible, I was pretty scared of carbs. Because of that I was constantly tired, angry and grumpy. What finally saved me was the vegetarianism which opened my eyes and showed me that the carbs are the main source of energy and that my body can't work properly without them.

3. I'M NOT SCARED OF CALORIES

Even though I've never counted calories I used to be scared of eating too much. But as the vegetarian diet has lower amount of calories I'm now trying to eat as much as I can!

4. I EAT BIGGER PORTIONS

I used to be heavierthan I am now even though I ate way smaller portions and I was constantly hungry - I'd never even imagine that one day I'll be able to eat so much food! It's true that right now I'm trying to gain weight but even if you'd want to maintain (or even lose!) weight, you'll be nicely surprised how much you can eat.

5. I FELL IN LOVE WITH EXPERIMENTING AND TRYING NEW COMBINATIONS

I used to be scared of cooking so much that I always followed my proven recipes - now I love experimenting with pumpkin oats, chickpea tuna or bean brownies!

6. MY EXERCISE PERFORMANCE HAS IMPROVED

I've got way more energy since becoming meat-free so my exercise performance has improved a lot. I'm feeling much stronger and I also managed to finish my very first half-marathon as a vegetarian!

7. MY BODY REGENERATES BETTER

A lot has been going on lately and I must admit that relaxing is my greatest weakness. However, I'm not feeling tired by any mean – everytime I eat I can feel how perfectly my body regenerates.

8. MY SLEEP HAS IMPROVED

Even though I've been going to bed at the same hour for many years, I used to have problems with falling asleep. Now I jump into bed, fall asleep immediately and I sleep whole night. And the sleeping is way more effective - even though I wake up at about 5:30 I'm perfectly energized!

9. I HAVE MORE COMPASSION FOR OTHERS

When I was becoming vegetarian I promised myself I will not become that weird activist who annoys other people. And here I am! I can't look at the meat as a product anymore and I don't understand how someone can eat something which had a soul and didn't want to die. I also don't like when someone is eating meat in front of me and when I see a piece of raw meat it makes me wanna throw up. However, as I don't consume that negative energy I'm way more positive, calm and compassionate.

10. I STOPPED WEARING MAKE-UP

It all started with the eye-liner, continued with the powder until I stopped wearing make up at all! When I go on some event I wear the mascara but 90% of the days I'm spending make-up free. And you wouldn't even believe how much time&money it saves!

11. I'M NOT BUYING OVER-PRICED CLOTHES ANYMORE

I must admit that I used to be obsessed with having the biggest brand sign written on the shirt and I wanted the most luxurious handbags - just in order to show other people I could afford it. Now I don't even care about the brand I'm wearing, the only thing I'm interested in is whether it's cruelty-free.

12. I FOUND MYSELF

It may sound as a cliché but right now I'm feeling that I finally found myself. I love being in the nature with my backpack on, with the wind in my hair and vegetarian meals in the box. I just love the feeling that I'm not harming anyone with the diet I eat. And I love the food!

PS: I'm not eating eggs/dairy products anymore but I'm still not a vegan. If you'd like to know why, check the post up here.

HOW TO EAT HEALTHY & SAVE MONEY

HOW TO EAT HEALTHY & SAVE MONEY

OCTOBER FAVOURITES

OCTOBER FAVOURITES