Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MY VEGETARIAN STORY

MY VEGETARIAN STORY

Už je to víc jak půl roku od toho, co jsem naposledy jedla maso.

Víc jak půl roku od toho, co se mi změnil život.

Nikdy jsem nebyla žádný masožravec, ale také jsem nikdy nepřemýšlela nad vegetariánstvím. Vegetariánská jídla mi sice odjakživa chutnala, ale všichni mě strašili, že vegetariánům chybí bílkoviny, že svaly rostou jen po mase a že se po přílohách tloustne. A tak jsem jedla tak nějak ve stylu paleo = můj jídelníček se skládal především z masa, vajíček a zeleniny. Upřímně mi to ale vůbec nechutnalo, neměla jsem radost z jídla a byla jsem tak akorát hladová a podrážděná.

Ale když to vyhovuje ostatním, musí to vyhovovat i mě, ne?

Ne. Teprve nedávno jsem si uvědomila, že je každé lidské tělo jiné a že to, co vyhovuje ostatním, nemusí vyhovovat mě. V žádném případě neříkám, že je paleo špatné – naopak znám spoustu lidí, kteří na něj nedají dopustit a podávají díky němu skvělé výkony. Moje tělo ale na podobné stravě prostě nedokáže fungovat. A proto když jsem se jednoho dne vzbudila a jen při pomyšlení na maso se mi udělalo špatně, rozhodla jsem se, že už nebudu poslouchat nikoho jiného, než svoje tělo. A ani jednou jsem nelitovala.

Ze začátku mi chvíli trvalo zvyknout si na nový režim, ale po dvou měsících už mi přišlo, jako bych byla vegetarián celý život - jako bych našla něco, co jsem tak dlouho hledala. A proto bych se chtěla o své zkušenosti podělit i s vámi.

Začneme tedy samotným jídlem. Upřímně jsem nikdy nejedla víc, než jím teď. Jím 6x denně obrovské porce, a proto se mi nestane, že bych přes den měla hlad. A nedostatku bílkovin se opravdu není třeba bát – jen stačí jíst dostatečné množství jídla. Maso mi vážně nechybí a nejím celé dny jenom zeleninu – vlastně jsem za ten půl rok snědla víc burgerů, než za všechny předchozí roky dohromady. V Praze je totiž spousta vegetariánských nebo veganských míst (moje nejoblíbenější najdete zde), kde ani nepoznáte, že na talíři maso chybí – vždyť i moji prarodiče byli z gyrosu v Lehké hlavě nadšení! Najíst se vegetariánsky ale nebývá problém ani v klasických restauracích - většina z nich dokonce vegetariánská jídla nabízí, a když ne, není nic lehčího, než objednat si směs různých příloh. Co se týká finanční stránky vegetariánství, záleží jen na vás, jakou formu si zvolíte. Když si budete kupovat předražené náhražky párečků, salámků nebo různých superfoods doplňků, opravdu se to prodraží. Ale když si zvolíte druhou variantu, tedy nakupovat ty nejpřirozenější potraviny, jako jsou brambory, rýže nebo fazole, je vegetariánství naopak vážně levné (což jste mohli vidět v mé nedávné challenge).

Dalším bodem jsou fyzické změny. Jak už jsem zmiňovala, díky velkým porcím jídla mám daleko víc energie a lépe se mi cvičí. Zlepšila se mi fyzička, mám neuvěřitelnou schopnost regenerace a přes den se mi nestane, že bych byla unavená. Nikdy jsem sice neměla větší problémy s pletí, ale teď jí mám opravdu zdravou a vyživenou. To samé vlasy – možná je to i tím, že jsem je po letech žehlení začala nosit přirozeně, ale mám je o dost hustší a pevnější. Zároveň už si ani nepamatuju, kdy jsem byla naposledy nemocná, a to přitom neberu žádné léky, všechny živiny přijímám jenom z jídla. Také se mi daří na vegetariánské stravě přibírat a jednoduše se cítím silnější, než kdy dřív – a to jak fyzicky, tak hlavně psychicky.

Psychiku jsem si schválně nechala na závěr - nikdy by mě totiž nenapadlo, že to, co jím, může mít takový vliv. Vegetariánství mě opravdu změnilo jako člověka. Primárně je to sice o tom, že přestanete jíst maso, ale po čase zjistíte, že je v tom ukrytá životní filosofie. Snažím se žít minimalisticky, kupuji si jen cruelty free věci a nejradši jsem venku s baťohem na zádech. Na maso už se nedokážu podívat jako na produkt, už za tím vidím zvíře. Existují sice různé farmy, kde jsou zvířata chovaná v hezkých podmínkách, ale upřímně, ,,humánní´´ způsob zabití prostě neexistuje. Zvíře má duši, cítí strach a bolest, proto by mělo mít stejné právo žít, jako já. Tím, že tohle násilí nepodporuju, si tak nějak víc vážím sama sebe a cítím, že má moje existence nějaký smysl. A když to vezmu čistě sobecky, jsem také daleko pozitivnější, vyrovnanější a šťastnější, jelikož do sebe nedostávám všechny ty stresové hormony a negativní energii, které se do masa uvolňují.

Asi vám tedy nemusím říkat, že chci v bezmasé stravě pokračovat. Zároveň jste si ale mohli všimnout, že jím i ostatní živočišné produkty čím dál tím míň. Je to totiž takový stále se vyvíjející proces, při kterém si uvědomuju spoustu věcí, a moje tělo na ně reaguje. A proto jsem si jistá, že jednou dojdu k veganství.

Na závěr bych chtěla ujasnit pár věcí. V žádném případě jsem tímhle článkem nechtěla kritizovat ostatní výživové směry, každému vyhovuje něco jiného a to je naprosto v pořádku. Ani vegetariánství nechci nikomu vnucovat - jen si ale představte, že by měla jatka skleněná okna.


It's been more than six months since I stopped eating meat.

It's been more than six months since my life has changed.

I've never been a meat-eater by any mean but I didn't think about becoming a vegetarian either. I always loved meat-free meals but everyone scared me how vegetarian diets lacks of protein, that muscles can grow only from meat and that you gain by eating grains. So I ate mostly paleo based diet = lots of meat, eggs and veggies. Honestly, I wasn't happy at all, actually I was constantly grumpy and hungry.

But when others thrive on it, I have to as well, haven't I?

Not at all. Actually only recently did I realize that each body is different and that what works for someone else doesn't necessarily have to work for me. I'm not saying that paleo based diet is bad - in fact I know so many people who have the best performance on that kind of diet. However, my body can't function properly on it. So once, when I woke up and couldn't even think about eating meat, I decided to listen to my own body. And I've never regretted it.

It took some time for me to get used to new regime from the very beginning, but right after two months it felt like I've been a vegetarian my whole life - like I found something I was looking for so long. And because of that, I'd love to share my story with you.

Let's start with the food. Honestly, I've never eaten more than I do now. I eat six times per day huge portions so there's no need for me to be hungry. And you really don't have to be scared of protein deficit - you just have to eat enough. I honestly don't crave meat and I don't eat only plain veggies - in fact, in this last six months I consumed more burgers than I have ever before! There are so many vegetarian/vegan places in Prague (my favourite ones are here) where you won't even notice you don't have meat on your plate - even my grandparents loved the gyros from Lehká hlava! There are vegetarian options in the classical restaurants as well - and if not, there's nothing easier than to order mix of sides. The amount of money you spend depends just on your choice. When you are buying overpriced burger substitutes and all those superfood powders, it gets pretty expensive. But when you choose the second option which is to eat the simplest meals such as potatoes, rice or beans, vegetarianism is actually very cheap.

Another point I'd love to mention are physical changes. As I've said before, I have much more energy because of the massive portions of food I consume. My endurance improved, I can incredibly regenerate and I'm not tired at all. Even though I've never had serious skin problems, now my skin is looking really healthy and nourished. Also, I can't remember the last time I was sick and I don't even take any pills - I get all my nutrients from food. I've also managed to gain some weight and I'm feeling stronger than ever before - both physically and mentally.

I left the mental changes to the very end on a purpose - I've never thought that the food I eat can have such an impact. Vegetarianism literally changed me as a human. Of course it begins with not consuming meat but a little bit later you find out there´s hidden a whole life philosophy. I'm trying to live minimalistic, buy cruelty free products and I'm happiest in the nature with my backpack on. I don't see meat as a product anymore, I can see an animal being. Of course there are farms where animals live in a nice environment, but to be perfectly honest, I can't think of a "humane" way of killing. An animal has a soul, it can feel fear and pain so it should have the same right to live as I do. The fact that I am not supporting that kind of violence makes me value myself more, I can feel my importance in this world. Looking at it from the selfish point of view, I'm also much happier and positive as I'm not consuming the stress hormones and negative energy absorbed in the meat.

I think I don't have to mention I will continue with the meat free diet. However, you could have noticed I eat all the other animal products a lot less than before. The reason is that it's a constantly evolving process when I'm realizing a lot of things and my body's responding to them. So I'm pretty certain I will become a vegan one day.

To conclude I'd love to say few things. I didn't want to hate on any other way of eating in this post, we are all different and that's absolutely alright. I didn't even want to force anyone to become a vegetarian - but just imagine slaughterhouses had glass windows.

JUNE FAVOURITES

JUNE FAVOURITES

MAY FAVOURITES

MAY FAVOURITES