Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MY FOOD PHOTOGRAPHY TIPS

MY FOOD PHOTOGRAPHY TIPS

A je to tady - článek o focení, který si spousta z vás tak dlouho žádala. Abych totiž byla úplně upřímná, moc se mi do jeho psaní nechtělo, jelikož si nejsem úplně jistá, zda jsem na to ten správný člověk. Rozhodně nejsem žádný odborník a je spousta blogů s daleko kvalitnějšími fotkami, než mám já.

IMG_9412.JPG

Na druhou stranu ale musím uznat, že se má tvorba od úplných začátků posunula a že hlavně na focení jídla už jsem se pár triků opravdu naučila.

A tak tedy jdeme na to!

Nejdříve začneme příslušenstvím. Základem je pochopitelně kvalitní foťák, přesto do něj ale nemusíte investovat spoustu peněz. Dokonce znám i hodně blogerů, kteří fotí jen na iPhone a jejich fotky jsou úplně nádherné. Já ale fotím na OLYMPUS PEN PL7 a můžu ho maximálně doporučit!

IMG_9697.JPG

porovnání s jinými zrcadlovkami není tak drahý, a přitom jsou fotky i videa opravdu kvalitní. Má jednoduché ovládání i spoustu zajímavých funkcí - například wifi, přes kterou si můžete fotku poslat do mobilu během pár sekund. Zároveň je lehký a má ideální velikost, takže si ho můžu vzít všude s sebou. Objektivy mám dva, ale upřímně, moc se v nich zatím nevyznám. Proto pokud jste na tom stejně, jako já, v Olympusu vám určitě rádi poradí!

A teď už se dostáváme k samotnému focení. Focení vyžaduje praxi, proto nezoufejte, pokud ze začátku s fotkami nebudete úplně spokojení. Zároveň jsou totiž rychle vidět pokroky, kterých si vy sami třeba ani nevšimnete. Já sama se kolikrát divím, jak jsem vůbec mohla přidat nějakou fotku - a to je třeba stará jen dva měsíce!

Co si ale vždycky hlídám je:

TALÍŘ

Jak jste si mohli všimnout, na svoje milované Coconut bowls nedám dopustit - totiž ať už do nich dáte cokoliv, Instagram-worthy fotka je prostě zaručená! Také mám moc ráda hluboké misky z Ikea a spíš než placaté talíře používám velké mísy (hlavně se do nich přeci vejde více jídla!). Čemu se ale naopak snažím vyhnout, je hranaté a černé (a vlastně i jakkoliv jinak barevné) nádobí.

 Recept  zde .

Recept zde.

ZDOBENÍ

Se zdobením si vážně vyhraju, protože když jídlo hezky vypadá, těším se na něj o to víc. Vždycky se snažím použít co možná nejvíc barev - totiž nejenom, že to vypadá hezky na fotkách, ale zároveň čím víc barev, tím víc antioxidantů!

 Recept  zde . 

Recept zde

POZADÍ

I na pozadí fotky hodně záleží, ale nesmí se příliš komplikovat. Když je pozadí moc výrazné, většinou zanikne samotné jídlo, a proto se ho snažím vždycky vybírat tak, aby bylo co nejjednodušší. Když fotím ze shora, nejradši používám jako podklad nějaký jednoduchý textil, třeba deku nebo různé utěrky (krásné najdete zde). Také do pozadí ráda dávám ingredience potřebné na daný recept (například oříšky, semínka nebo lístky špenátu) - ale nezapomeňte, méně je někdy více! Když fotím něco jako lívancovou věž, nejčastěji za ně dávám nějakou pěknou květinu nebo svíčku.

 Recept  zde . 

Recept zde

IMG_9701.JPG

LIDSKÝ PRVEK

Food fotky s nějakým lidským prvkem se mi líbí úplně nejvíc! Ruka, která nedočkavě sahá po sušenkách, krájení chleba nebo držení mísy - je to originální a fotky to udělá zajímavější. Já fotím většinou sama, ale přiznávám, že je to pěkně náročné. Proto zkuste poprosit někoho z rodiny nebo kamarády - určitě vám rádi pomůžou, když jim za odměnu dáte ochutnat!

IMG_9703.JPG

DENNÍ SVĚTLO

Denní světlo je úplně nejdůležitější bod a záleží na něm víc, než na čemkoliv jiném. Vím, že teď přes zimu, kdy je krátký den, je to těžší, ale fotky pod umělým žlutým světlem prostě hezké nejsou. Proto si zkuste najít čas přes den, kdy je jasno a není potřeba další nasvícení. Také je dobré fotit na nějakém jasném a čistém místě, ideálně u okna.

IMG_9319.JPG

Posledním bodem focení je úprava fotek. Ani v té ale nejsem žádný profík, a tak používám jen to nejzákladnější. Nejdřív fotku upravuji v Instagramu, a to tak, že jí různě ořezávám nebo rotuji.

IMG_9704.PNG

Poté vždycky zvýším jas, kontrast, sytost a zvýraznění a naopak trochu snížím teplotu a stíny.

IMG_9715.JPG
IMG_9716.JPG

Takto upravenou fotku potom ještě nahraji do aplikace Lightroom, ve které používám už předpřipravené color presets (nejčastěji High Contrast, Punchy Detail nebo Vivid).

IMG_9712.PNG
FullSizeRender.jpg

Doufám, že se vám článek o focení líbil a jestli máte i vy nějaké tipy, rozhodně se o ně nezapomeňte podělit v komentářích!

A takový FUN FACT na závěr: následující fotka má 3. nejvyšší počet likes na mém Instagramu, a přitom vznikla tak, že jsem položila foťák na odpadkový koš, rychle zmáčkla samospoušť a bez jakýchkoliv úprav ji přidala, jelikož jsem musela rychle nastoupit do letadla.

FullSizeRender.jpg

And it’s officially here - the post about shooting which many of you requested for so long. To be completely honest, I didn’t feel like writing it as I’m not sure whether I’m the right person. I’m not a pro by any mean and there are many blogs with way better photos.

IMG_9412.JPG

However, I must admit I’ve improved since my very first posts and I also found some tips how to capture the food at least.

So here we go!

Let’s start with the camera. It’s important to have a high quality one but you don’t have to invest crazy amount of money into it. Actually I know many bloggers who use just an iPhone to take awesome shots. I’m using OLYMPUS PEN PL7 and I’d highly recommend it!

IMG_9697.JPG

It’s not that pricey but it makes nice photos, it’s compact and have many interesting functions - such as the WiFi so you can download the photos directly from your phone.

Moving on to the actual shooting. Don’t worry if you’re not happy with your photos from the very beginning - it takes time. However, the improvement is so quick you sometimes don’t even notice it. It happens to me as well that I’m wondering how I could upload some photo - even though it’s just two months old!

But what I always look after is:

THE BOWL

You might have noticed I’m obsessed with the Coconut bowls - you can put in them literally anything and still take an Instagram-worthy photo. Another bowls I love using are those from Ikea. On the other hand what I don’t like are square shaped and black (or actually any other colour) plates.

 Recipe’s  here . 

Recipe’s here

DECORATION

I truly like decorating my meals as I’m then enjoying eating them even more. I’m always trying to use as many colours as possible - not only it looks great on photos, actually the more colours the more antioxidants!

 Recipe’s  here . 

Recipe’s here

THE BACKGROUND

The background’s another important factor but don’t overcomplicate it. When the background is too complicated, it hides the actual food so I always go for the most simple background. I prefer using plain textiles such as some nice blanket or the kitchen towel. I also like spreading ingredients which are used in the recipe on the floor (such as the nuts, seeds or spinach leaves) - but don’t forget that the simplicity is the key! When I’m taking picture of something like the pancake tower, I use some nice flower or the candle in the background.

 Recipe’s  here . 

Recipe’s here

IMG_9701.JPG

HUMAN ELEMENT

The photos I love the most are those with some human element. The hand which is reaching for cookies, yourself slicing the cake or holding the bowl - it’s original and it makes the photos more interesting. I’m taking photos on my own but I admit it can get pretty hard. So try to ask some of your friends or a family member - I bet they would be willing to help if you let them take a bite of that delicious food afterwards!

IMG_9703.JPG

NATURAL LIGHT

Natural light is the most important factor. I know that now when the days are shorter it can be a little harder but photos taken under the yellow light are literally not nice. So try to find a time during the day when the light’s nice and when you won’t need any other artificial lights. Also, it’s important to take photos on some bright place, preferably under the window.

IMG_9319.JPG

And the last important thing is editing. Again, I’m not a pro so I use just the basic tools. Firstly I edit the photo in the Instagram where I crop it and rotate it.

IMG_9704.PNG

Then I increase the light, contrast, saturation and highlights while I lower the temperature and shadows.

IMG_9715.JPG
IMG_9716.JPG

Then I upload this photo into the Lightroom where I use color presets (mostly High contrast, Punchy Detail or Vivid).

IMG_9712.PNG
FullSizeRender.jpg

I hope that you liked that post and if you have some tips as well, write them down in the comments.

And FUN FACT to conclude: following photo has 3rd highest amount of likes on my Instagram while it was taken with the timer and I didn’t edit it at all as I was running out of time.

FullSizeRender.jpg
YOUR VIBE ATTRACTS YOUR TRIBE

YOUR VIBE ATTRACTS YOUR TRIBE

FEBRUARY FAVOURITES

FEBRUARY FAVOURITES