Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MY FAVOURITE BOOKS

MY FAVOURITE BOOKS

V dnešním článku bych se s vámi chtěla podělit o svojí vášeň - knížky! Za svůj život už jsem toho přečetla opravdu spoustu, a proto jsem svoje nejoblíbenější knížky rozdělila do 4 kategorií  - duchovní, o veganství, kuchařky a odpočinkové (+ na konci najdete ještě seznam mé maturitní četby a pokud byste měli zájem o zpracované knížky, nebojte se mi napsat!). PS: Snad nemusím zmiňovat, že Harry Potter bude navždy moje největší láska!

Duchovní

Rhonda Byrne - Tajemství

FullSizeRender.jpg

Tajemství je bez jakéhokoliv přehánění nejlepší duchovní knížka, kterou jsem kdy četla a troufám si říct, že mi změnila život. Pojednává o zákonu přitažlivosti - o tom, že si svůj život ovlivňujeme sami prostřednictvím našich myšlenek. Autorka popisuje své zkušenosti s tajemstvím, a zároveň ukazuje až neuvěřitelné příběhy lidí, kteří tajemství objevili. Já sama jsem si při čtení uvědomila spoustu věcí a snažím se se svými myšlenkami pracovat, protože v jejich sílu opravdu věřím. PS: Knížku bych vážně doporučovala přečíst, ale jestli máte radši filmy, najdete ho zde.

Bronnie Ware - Čeho nejvíc litujeme před smrtí

IMG_1253.JPG

Knížka Čeho nejvíc litujeme před smrtí by se na první pohled mohla zdát pěkně depresivní - autorka zde vede rozhovory s umírajícími lidmi o tom, čeho za svůj život nejvíc litují. Ve skutečnosti mě ale naopak nabila spoustou životní energie, jelikož mě donutila přemýšlet nad tím, co je v životě opravdu důležité a co naopak stojí za to hodit za hlavu.

Robin S. Sharma - Mnich, který prodal své Ferrari

IMG_1254.JPG

Knížka Mnich, který prodal své Ferrari, se ke mě dostala, už když mi bylo 13. Tou dobou jsem byla posedlá materiálními věcmi a myslela jsem si, že čím má člověk značkovější oblečení, tím je šťastnější. Naštěstí mi ale tahle knížka otevřela oči - vypráví o bohatém právníkovi, který dostane infarkt a ocitne se na pokraji smrti. To ho donutí k zamyšlení nad vlastním životem a k cestě do Indie. Zde se seznámí se starobylou filosofií, díky které si uvědomí ty pravé hodnoty a celkově změní svůj životní styl.

O veganství

Ruediger Dahlke - Stávám se veganem

IMG_1255.JPG

Tuhle kratičkou knížku mi půjčila mamka náhodně v knihovně a bez jakéhokoliv přehánění, ze všech knížek o veganství se mi líbila úplně nejvíc. Autorem je německý lékař Ruediger Dahlke, takže jsou všechny informace podložené lékařským výzkumem, ale zároveň jsou podány vážně srozumitelnou formou. Součástí jsou i recepty, které mi úplně nevyhovovaly, za to ale spoustu informací do svého E-BOOKU jsem čerpala právě odtud!

Brendan Brazier - Vegan v kondici 

IMG_1256.JPG

Vegana v kondici jsem si oblíbila hlavně proto, že i když je psán odbornou formou s užitím odborných termínů, všechno je naprosto jednoduše vysvětlené. Brendan Brazier je atlet, účastník ultramaratonů a zároveň vegan. Ve své knížce popisuje především to, jaký má vliv stres, ukazuje příkladový jídelníček a dokazuje, že jde být v perfektní kondici a podávat maximální výkon i bez zabíjení nevinných zvířat.

Scott Jurek - Jez a běhej

IMG_1257.JPG

Jez a běhej je knížka zachycující příběh obyčejného Amerického chlapce Scotta Jurka, který se vypracoval na úspěšného ultramaratonce. Do knížky jsem se zamilovala hlavně proto, že potvrzuje, jak mocná je lidská mysl a že se silou vůle dá překonat tělo. Zároveň je proložena spoustou běžeckých rad a veganských receptů pro maximální výkon.

Kuchařky

Ella Mills - Deliciously Ella

IMG_1258.JPG
IMG_1259.JPG

Ella Mills byla hlavní důvod, proč jsem si založila Tereza’s diary - první zdravý recept, který jsem uvařila, byl právě podle její knížky a ukázal mi, že zdravá veganská jídla mohou být zajímavá, rozmanitá a plná chutí. Navíc jsou všechny recepty opravdu jednoduché, skvěle vysvětlené a krásně nafocené. Zamilovala jsem si i druhý díl Deliciously Ella Every Day, který je zaměřený hlavně na rychlé vaření během týdne.

Niomi Smart - Eat smart

IMG_1260.JPG

Niomi Smart je další blogerka, kterou úplně zbožňuju. Je sice veganka, ale z její kuchařky byste to skoro ani nepoznali - jsou zde totiž recepty na klasická, rychlá a jednoduchá jídla, jen ve zdravé veganské verzi. Niomi navíc ráda sportuje, a dokonce běžela maraton, proto v knížce najdete i tipy, co jíst před/po cvičení.

Vegan bowls for vegan souls

IMG_7124.JPG

Vegan bowls for vegan souls je knížka, kterou vytvořili @veganbowls & @coconutbowls a upřímně, je to ta nejlepší kuchařka, kterou jsem kdy měla (a to neříkám jen proto, že v ní mám recept). Najdete zde základní informace o veganské stravě a hlavně 100 veganských receptů od influencerů z celého světa (snídaně, svačiny, malá jídla, hlavní jídla, sladkosti). Právě díky tomu, že jsou zde recepty z různých kultur, je kuchařka různorodá a každý si přijde na své. PS: Knížku seženete zde a s kódem “terezas_diary” získáte slevu 15%!

Odpočinkové

E.M. Remarque - Na západní frontě klid

IMG_1261.JPG

Přiznávám, že bych po ténle knížce asi nesáhla, kdybych ji nemusela číst k maturitě. Upřímně to ale byla ta nejlepší knížka, co jsem kdy přečetla a doslova jsem se od ní nemohla odtrhnout. Odehrává se na frontě první světové války, přičemž je plná filosofických otázek o smyslu válek, zla nebo lidské existenci a opravdu vás donutí přemýšlet. Nejenom, že knížka změnila můj pohled na války, změnila můj pohled na svět jako takový.

Lars Kepler - Stalker

IMG_1262.JPG

Jestli máte rádi romantické knížky, tak Stalker není nic pro vás. Totiž i když byste to do mě asi neřekli, naprosto ujíždím na brutálních psycho detektivkách a Stalker od Larse Keplera je naprostá bomba! Knížka je neskutečně naturalisticky a detailně psaná, takže máte při čtení doslova husí kůži. A i když je to pěkná bichle (má přes 600 stran), věřte mi, že jí přečtete za chvilku, protože budete nedočkaví, jak to dopadne - a konec je pěkně nečekaný!

Gillian Flynn - Zmizelá

IMG_1263.JPG

Zmizelá je něco na způsob Stalkera, jen o trochu méně brutální a také kratší. Hlavní hrdinka zmizela v den výročí svatby a všechny stopy nasvědčují tomu, že jí zavraždil její manžel - ten si ovšem stojí za tím, že nic nespáchal. Zdánlivě harmonický vztah je tak dobře psychologicky propracovaný, že z toho kolikrát mrazí a konec je opět nečekaný.

John Green - Hvězdy nám nepřály, Hledání Aljašky

IMG_1264.JPG
IMG_1265.JPG

Romantické knížky moc ráda nemám, ale od Johna Greena se mi líbily hned dvě. První, Hvězdy nám nepřály, je o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou. Chodí do tzv. podpůrné skupiny, kde se seznámí s Augustem, který tuto nemoc překonal a zamilují se do sebe. Víc vám ale prozrazovat nechci, protože to opravdu stojí za přečtení - knížka je neuvěřitelně citlivě, a zároveň vtipně napsaná, je plná nádherných citátů i nečekaných událostí.

Hlavním tématem druhé knížky, Hledání Aljašky, je hledání sebe sama. Hlavní hrdina je posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“. Potom, co přejde na internátní školu Culver Creek, se mu změní život, jelikož se zde spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující nespoutanou Aljaškou. Společně porušují školní pravidla, pořádají různé večírky a celkově provokují. Hlavní hrdina se do Aljašky zamiluje, jenže se všechno nečekaně změní.

+ k maturitě

 • 1. Epos o Gilgamešovi
 • 2. Lakomec (Moliére)
 • 3. Kytice (K.J. Erben)
 • 4. Zabiják (Zola)
 •  5. Máj (K.H.Mácha)
 •  6. Bílá nemoc (K.Čapek)
 •  7. Balady a Romance (Neruda)
 •  8. Revizor (Gogol)
 •  9. Romeo, Julie a tma (Otčenášek)
 •  10. Spalovač mrtvol (Fuks)
 •  11. Báječná léta pod psa (Viewegh)
 •  12. Proměna (Kafka)
 •  13. Romeo, Julie a tma (Otčenášek)
 •  14. Matka (Karel Čapek)
 •  15. Šifra mistra Leonarda (D.Brown)
 •  16. Harry Potter (J.K.Rowling)
 •  17. Stmívání (S. Meyer)
 •  18. Petr a lucie (Rolland)
 •  19. Na západní frontě klid (Remarque)
 •  20. Stalker (L.Kepler)
APRIL FAVOURITES

APRIL FAVOURITES

IRON ON A VEGAN DIET

IRON ON A VEGAN DIET