Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MINDSET XII.: HEALTHY RELATIONSHIP WITH FOOD

MINDSET XII.: HEALTHY RELATIONSHIP WITH FOOD

K minulému mindset článku na téma "sebeláska" mi přišla spousta zpráv, což mě na jednu stranu opravdu těší, ale na druhou mi to rve srdce. Nikdy by mě totiž nenapadlo, kolik lidí o sobě pochybuje, nevěří si nebo se dokonce nemá rádo - a to většinou kvůli takové hlouposti, jako je jídlo.

 Jíst je totiž základní lidská potřeba - když se narodí miminko, automaticky má sací reflex. Když má dítě hlad, automaticky vyžaduje krmení. Neřeší, jestli má jídlo sacharidy nebo že už je večer a má splněný svůj denní kalorický příjem. Jednoduše, poslouchá svoje tělo a chce mu dopřát to, co si žádá. Nicméně, čím jsme starší, tím se pochopitelně dozvídáme víc informací. Jenže najednou začnou existovat nějaké kalorie, makroživiny, měřítka, váhy a my místo toho, abychom všechny tyhle informace využili k lepšímu porozumění vlastnímu tělu, začneme své tělo tak akorát nenávidět.

Nechci tím říct, že by člověk neměl řešit, co jí a jestli je jeho strava správně složená. Naopak, jsem přesvědčená o tom, že právě jídlo má největší vliv na naše zdraví, výkon i psychiku. Chci tím říct, že bychom nikdy neměli zapomenout na to poslouchat svoje vlastní tělo. Vždyť je přeci daleko zdravější vychutnat si jednou za čas kousek dortu, než mít výčitky a vynechat kvůli němu večeři! Jídlo sice ovlivňuje spoustu věcí, ale zároveň je to také zdroj potěšení.

A abyste svým životním stylem mohli žít až do konce života, nesmí vás v ničem omezovat.

Já miluju zdravé jídlo - vlastně zeleninu mám ráda tak moc, že se kolikrát nemůžu dočkat domů, až si jí dám. Ale to jen proto, že vím, že si klidně můžu dát pizzu. Ta omezení, která si vytváříte, jsou totiž jen ve vaší hlavě a věřte mi, že když na sebe nebudete tak přísní, váš vztah s jídlem se opravdu zlepší.

A váš vztah s vlastním tělem také.

Hlavně se nebojte, že přiberete, že nebudete dostatečně vyrýsovaní a podobně. Jídlo opravdu není žádný nepřítel, a když budete myslet na rovnováhu, budete vypadat přesně tak, jak si přejete.

Ono nakonec, stejně není nic hezčího, než člověk, který je šťastný.


I've received so many messages after sharing the last mindset post in which I talked about the "self-love". I am truly happy for all of your responses but on the other hand, it breaks my heart. I'd never even imagine that so many people is struggling with the lack of self-confidence or even that they hate themselves - and mostly because of such a silly thing as the food is.

To eat is the basic human need - we are all automatically born with a suction reflection. The baby automatically requires food when it's feeling hunger. It doesn't care about the carbs or the calories, it just needs to give its body what it requires at the moment. However, as we grow, we realize more information. All the calories, macronutrients and scales are coming into an existence and instead of using all these information to thrive, we do the complete opposite.

I'm definitely not saying that one shouldn't care about what he's eating and whether his is diet nourishing. Actually I'm convinced that our diet has the greatest impact on both physical and mental health. I mean that we should never forget to listen to our own bodies. Isn't it much healthier to enjoy the piece of cake without any regrets than to skip dinner because of it? The food may influence many things but it's the source of joy as well.

And if you want to lead your lifestyle forever, it can't be restricting by any mean.

I love healthy food - actually I love my veggies so much I sometimes can't wait to come home and have some. But only because I know I COULD have the pizza instead. Those limitations you create are truly just inside your head and trust me that if you won't be that hard on yourself, your relationship with food will improve.

And the relationship with your body as well.

Most importantly, don't be scared you'll gain or stuff. The food is not an enemy and when you'll have the balance on your mind, you'll look exactly the way you want.

At the end of the day, there's nothing prettier than a happy human being.

AUGUST FAVOURITES

AUGUST FAVOURITES

MY TIME-SAVING TIPS

MY TIME-SAVING TIPS