Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MINDSET VIII. (CHRISTMAS EDITION)

MINDSET VIII. (CHRISTMAS EDITION)

Nedávno jsem byla po dlouhé době v nákupním centru na Chodově a zase se tomu na nějaký čas hodlám vyhnout. Přišla jsem si jako zavřená v kleci se zvířaty. Ty lidi byli úplně divoký, draví a lační po věcech. Ze všech vyzařoval tak akorát stres, nervozita a negativní energie. Kam se poděly tři oříšky, koledy, cukroví a vánoční pohoda? Jaký si to uděláš, takový to máš. Vždyť já to znám.

Dřív jsem totiž také trávila dny v obchodních centrech, držela obří Starbucks kelímek (i když nesnáším kafe) a hodnotila lidi, podle velikosti značky na oblečení. Ale byla jsem šťastná? Ne. Chtěla jsem pořád víc. Byla jsem pořád nespokojená. Vyrůstala jsem v prostředí lidí, kteří mohli mít všechno a já to chtěla taky. Ani né tak kvůli sobě, jako spíš abych mohla ukázat ostatním, že si to můžeme dovolit. Většinu Vánoc jsem proto pěkně kazila. Pořád jsem rodině hlásila, kdo co dostal, užírala se tím a trápila se, že já to nemám. Byla jsem věčně nespokojená.

Teď, když se mě naši ptali, co bych si přála, neuměla jsem jim odpovědět. Po tom, co jsem si já sama prožila, co prožívají nejbližší lidi kolem mě a co se celkově děje ve světě mi najednou přijde, že mám všechno. Mám rodinu, mám kamarády, mám vás. Mám kde spát, mám co jíst, můžu sportovat. A to, že třeba nemám ty nejluxusnější věci už mě nějak netrápí.

Život je o daleko důležitějších věcech, než o těch materiálních.

Cestování, poznávání, zážitky - to je to, co vám nikdo nevezme! A o vánocích to platí o to víc. Proto se nestresujte, jestli máte tu nejlepší výzdobu v okolí, největší strom nebo nejvíc dárků. Užijte si tu krásnou vánoční atmosféru, trhy, pohádky a cukroví. Buďte s rodinou nebo s někým, koho máte rádi. Protože mi věřte, že tohle je to, co dělá ty vánoce tak pohádkové.


I've been in a shopping centre after a longer time and I actually hope I won't have to go there again. It felt like in some animal cage. The people were absolutely wild, ferocious and hungry for spending money. They spread only stress, nervousness and negative energy. Where have gone the fairy tales, carols, treats and Christmas mood? You've made your bad, now lie in it. I know it on my own.

I used to spend days in a shopping centre as well. The biggest Starbucks cup in my hand (even though I hate coffee) and judging people by the size of the brand written on their clothes. Was I happy? Actually not. I constantly needed more and more. I grew up in the society of people who could have anything they wanted and I wanted that as well. Not because of my pleasure, I wanted to show others I could afford it. I messed up even Christmas - I used to tell my parents what my friends got and I didn't. Boy how immodest I was!

This year when my parents asked me what I wanted for Christmas I didn't know how to respond. After the stuff I've been through, after what's going on in my family and in the whole world basically, I finally realized I have everything I need. I've got family, friends, you. I have where to sleep, what to eat, I can do sport. And I don't care about not having the most luxurious clothes anymore.

In fact, there's more in life than that.

Travelling, exploring, experiencing - these are the things worth living for! So don't be stressed out about not having the most beautiful decoration in the neighbourhood, the biggest tree or the most expensive presents. Enjoy the beauty of Christmas atmosphere, markets, fairy tales and treats. Be with your family or with someone you love. Because trust me, this is what makes the Christmas so special.

DECEMBER FAVOURITES

DECEMBER FAVOURITES

FIRST MONTH AS A VEGETARIAN

FIRST MONTH AS A VEGETARIAN