Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MATURITA 2017

MATURITA 2017

Tak a je to všechno za mnou. 8 let každodenního vstávání, učení a potkávání těch stejných lidí skončilo jednou jedinou zkouškou - maturita. A jelikož jste prožívali celý ten bláznivý rok se mnou, uklidňovali jste mě a podporovali, chtěla bych vám popsat i ten den, kterým to všechno vyvrcholilo.

Začnu ale pěkně od začátku. Maturita se skládá ze dvou částí - státní a profilové. Státní maturita je povinná z češtiny a z angličtiny nebo matiky. Já jsem maturovala z češtiny a angličtiny, přičemž se zkoušky skládaly z několika částí: didaktický test, slohovka a ústní část. Didakťáky obsahují takovou všeobecnou znalost, takže jsem se na ně ani neučila. Přestože jsem z češtiny nakonec dostala 1, vážně mě překvapilo, jak byl letošní test těžký. To samé slohovka - za dvojku jsem byla opravdu ráda, protože hodnocení bylo pěkně přísné. Naopak angličtina mi přišla jednoduchá, například tématem slohu bylo napsat 70 slov e-mail kamarádovi (a to ještě se slovníkem), proto jestli máte alespoň základy, není se čeho bát. 

Profilovou maturitu, tedy tu školní, si každá škola určuje sama. U nás je povinná ústní zkouška z češtiny (která se skládá z 30 literárních a 30 gramatických otázek), ustní zkouška z angličtiny (kterou jsem si letos nahradila certifikátem FCE) a ještě jedna ústní zkouška z volitelného předmětu. Právě pro ten volitelný předmět jsem se hrozně dlouho nemohla rozhodnout, ale nakonec jsem si vybrala občansko-společensko vědní základ.

Nebo jedním slovem, vybrala jsem si sebevraždu. 

No jen si představte 60 otázek z filosofie, psychologie, sociologie, ekonomie, politologie, práva, estetiky a etiky, přičemž ke všemu musíte znát historický kontext. Když řeknu, že toho bylo moc, tak tím myslím, že jsem si otázky zpracovávala nepřetržitě od Vánoc a stejně jsem s tím skončila jen těsně před svaťákem. A jelikož jsem se pořádně začala učit až o svaťáku, bylo to opravdu superšílený. Jediné, co mě drželo při životě, bylo cvičení, běh a jóga. Většinou jsem se učila někde venku a s učením mi nikdo nepomáhal. Vyhovuje mi totiž víc, když se učím sama - mám svůj systém podtrhávání, šipek a podobných blbůstek, díky kterým si vždycky přesně vybavím danou stránku. 

Den před maturitou mi přišlo, že neumím vůbec nic, všechno se mi pomotalo a nebyla jsem schopná si nic vybavit. Přesto jsem ale nepodlehla panice a říkala jsem si, že jsou přece daleko horší věci. Usnula jsem bez problému, ráno jsem si připravila oblíbenou snídani a zacvičila jsem si svojí jógovou sestavu - ke zklidnění mi totiž nejvíc pomáhají moje zažité rituály a jistoty. 

Všechny ústní zkoušky jsem měla v jeden den - čj školní v 9, osz v 10:15, aj státní ve 12 a čj státní ve 14:40. Byla jsem sice celkem nervózní, ale když jsem si vytáhla otázku č.7, všechno ze mě spadlo a musela jsem se usmát - ještě to ráno jsem mamce říkala, jak bych si tu sedmičku přála. Největší obavy jsem ale měla z následující zkoušky - věděla jsem totiž, že jsou otázky, které umím i pozpátku, ale že jsou i otázky, o kterých nevím nic. Nakonec jsem si vytáhla marxismus + konzervatismus, liberalismus, křesťanská sociální nauka, tedy jednu z těch otázek, co jsem vážně nechtěla. Zachovala jsem ale klidnou hlavu, nevzdala jsem se a nakonec jsem to na tu dvojku nějak uhrála.

Na státní angličtinu jsem se ani nepodívala a bez problému jsem dostala plný počet bodů, za to ale státní čeština byl boj a doteď nechápu, jak jsem jí zvládla na jedničku. Z mého seznamu 20 knížek jsem totiž četla všechny knížky a nebo jsem alespoň viděla film, až na jednu - Obsluhoval jsem anglického krále. A hádejte, co jsem si vytáhla. 

Nakonec jsem tedy odmaturovala se známkami 2,2,1,1. Věřte nebo ne, ona je ta maturita nakonec opravdu lepší, než se zdá. Na potítku z vás vypadne spousta vědomostí, které ani nevíte, kde se vzaly a učitelé jsou hodní a snaží se pomoct. Co jsem si z toho všeho ale odnesla je to, jak důležitou roli hraje přístup. Hlavní je nenechat se ovlivnit negativními myšlenkami, věřit si a bojovat. Nic není nemožné a když máte jasný cíl, můžete dokázat cokoliv.

A já se s tímhle přístupem pouštím do dalšího dobrodružství - dobrodružství, kterému se říká život

MAY FAVOURITES

MAY FAVOURITES

APRIL FAVOURITES

APRIL FAVOURITES