Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

WHERE TO EAT: LEHKÁ HLAVA

WHERE TO EAT: LEHKÁ HLAVA

O vegetariánské restauraci Lehká hlava jsem v minulosti slyšela často, ale vypravila jsem se tam teprve nedávno. A upřímně musím říct, že si ocenění za nejlepší vegetariánskou restauraci zaslouží právem! Restaurace se nachází v jedné z těch malých uliček Starého města a pozitivní energii cítíte hned, jak do ní vkročíte.

Netradiční interiér vás svou výzdobou přenese do úplně jiného světa. V celé restauraci je také hodně šero, což podtrhuje už tak magickou atmosféru. Obsluha je moc milá, ochotná a přátelská. Přesto mě ale nejvíc překvapila široká nabídka pití a jídel.

V nápojové nabídce najdete jak studené, tak teplé nápoje. Ze studených mě nejvíc zaujaly domácí koktejly (například guarana sirup s čerstvým pomerančovým džusem a mátou) nebo Greenhorn (extrakt z mladého ječmene). U teplých nápojů mě překvapila opravdu široká nabídka čajů – asijské sypané, bylinné sypané nebo pytlíkové od mé oblíbené značky English breakfast.

No a konečně to nejlepší – jídlo! Nemám ráda, když se vegetariánské restaurace snaží napodobovat klasická jídla s masem, ale tohle opravdu není případ Lehké hlavy - kuchyň je zde exotická, především asijská. Kombinace jsou hodně netradiční a zní lákavě už podle názvu. Co mi ale přijde úplně nejlepší je, že je každé jídlo označené symbolem, zda se jedná o vegetariánské/veganské/bezlepkové jídlo, zda obsahuje ořechy, česnek apod…Jedinou nevýhodou je, že byste si nejradši dali všechno.

Já jsem nakonec zvolila jasmínový čaj YIN HAO a zapečený wrap se špenátem, pečenou dýní a uzeným tofu s bylinkovo-česnekovým dipem. Na první pohled se mi sice porce zdála malá, ale opravdu mě zasytila a hlavně jsem měla celý večer hrozně příjemný pocit v břiše. Wrap byl krásně křupavý a perfektně dochucený - vážně jsem dlouho neměla takhle výborné jídlo.

Ceny jsou sice trochu vyšší, ale s ohledem na lokaci se to dá předpokládat a hlavně -  jedná se o opravdový foodzážitek.

Proto jestli hledáte příjemnou vegetariánskou restauraci s milou obsluhou, netradičním designem a nepřekonatelným jídlem, určitě se do Lehké hlavy vypravte!


I’ve heard about the restaurant called Lehká hlava a lot before but I actually went there for the first time only a couple days ago. And honestly enough, it really deserves the reward for the best vegetarian restaurant! The restaurant is situated on one of those picturesque streets in the Old town and you can feel it’s positive energy right after you enter.

The unconventional interior makes you feel like being in a different world. Whole restaurant is pretty dark which boosts the magical atmosphere even more. The staff is kind, friendly and willing to help. However, what surprised me the most was how vast the drink & food offer was.

You can choose between both cold and hot drinks. As the most fascinating cold ones I found homemade cocktails (for example guarana syrup with fresh orange juice and mint) or the Greenhorn (young barley extract). There’s also a various offer of hot drinks, mainly from different types of tea.

And finally – the FOOD! I don’t like when the vegetarian restaurants are trying to recreate traditional meat dishes but this is not the case of Lehká hlava by any mean – their cuisine is exotic, mainly Asian inspired. The combinations are unconventional and even sound delicious. But what I actually find the best is that each meal is marked with a symbol saying whether it’s a vegetarian/vegan/gluten free meal or whether it contains any allergens…The only disadvantage is that you literally don’t know which one to choose.

I went for the yasmine tea YIN HAO and wrap with spinach, baked pumpkin and smoked tofu with herb-garlic dip. I thought that the portion was rather small at the very first sight but it filled me up perfectly. The wrap was super crispy and perfectly seasonedhonestly, I haven’t eaten anything tastier.

The prices are a bit higher but it can be predicted considering the location. But most importantly, it’s a real food experience.

So if you are looking for a cosy vegetarian restaurant with a friendly staff, unconventional design and amazing food, definitely give Lehká hlava a try!

MARCH FAVOURITES

MARCH FAVOURITES

REVIEW: NUT BUTTERS

REVIEW: NUT BUTTERS