Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

JANUARY FAVOURITES

JANUARY FAVOURITES

Písnička: Lady Gaga - Perfect illusion

Lady Gaga jsem neposlouchala fakt dlouho - vlastně naposled jsem na její Bad romance tančila na lyžáku v 6. třídě. Nicméně tenhle měsíc se mojí nejoblíbenější písničkou stala Perfect illusion, kterou opravdu nemůžu dostat z hlavy!

Knížka: Emile Zola - Zabiják

Zabiják od Emila Zoly je další knížkou, kterou jsem si vybrala k maturitě. Jedná se o naturalistický román z 19. století, který popisuje život nejnižší francouzské vrstvy a především ničivý vliv alkoholu. Byla jsem vážně překvapená, jak mě knížka chytla a určitě jí doporučuju!

Beauty: Rady na zdravou pleť

Pleť mám v poslední době lepší, než kdy jindy, a proto jsem vám své jednoduché tipy sepsala do samostatného článku.

Oblečení/doplňky: Fjällräven Kanken

Jak už jsem vám říkala v September favourites, poslední dobou místo kabelek nosím radši batohy. Všechno se mi do nich vejde, nebolí mě záda a dokonce můžou vypadat fakt pěkně! Proto jsem si zamilovala značku Fjällräven. Na typ Kanken jsem měla spadeno vážně dlouho, až jsem si nakonec rozhodla udělala v lednu radost. 

Recept: slanina

Co mě na vaření baví úplně nejvíc je přetvářet nezdravá jídla na zdravá!  Tenhle měsíc jsem zkoušela veganskou verzi slaniny a povedla se úplně perfektně - chutnala totiž přesně, jako ta klasická!

Pití: čaj Numi

Když jsem byla naposledy ve veganské restauraci Pastva, dávala jsem si tam čaj od značky Numi. Přestože jsem na čaje pěkně vybíravá, těm od značky Numi bych dala 10/10!

Food tip: Sriracha

Přísahám, že jsem prošla celou Prahu, jen abych sehnala Srirachu. Ale upřímně - stálo to za to! Jedná se o americkou superpálivou sladkou omáčku, která má opravdu široké využití a kterou teď používám úplně každý den.

Cvik: Bicycle crunches

V lednu byl můj nejoblíbenější cvik bicycle crunches. Jedná se o pořádně dynamický cvik, při kterém se zapojí všechny břišní svaly. Ve videu tento cvik najdete jako druhý, já dělám vždy 30 opakování ke každé noze, většinou 3 série. 

Fitness tip: Rady do běhacích začátků

Dřív jsem běh naprosto nesnášela a udělala bych všechno pro to, abych se mu vyhnula. A teď? Největší radost mi udělalo startovní číslo na půlmaraton! Proto jsem pro vás sepsala moje tipy, jak s běháním začít a ještě si to užít!

Instagram účet: cherry_timato

První klučičí účet v historii mých Favourites !! A opravdu je zde právem, protože dokonalejší fotky jídla jsem vážně v životě neviděla.

Zážitek: maturitní ples

V lednu jsem zažila jeden z nejkrásnějších večerů v životě - maturitní ples. Přestože na nejrůznější zkrášlování normálně moc nejsem, tentokrát jsem si profesionální make-up, vlasy a krásné princeznovské šaty opravdu užívala. Celý večer se povedl naprosto perfektně a ještě jednou za něj všem moc děkuju!


Song: Lady Gaga - Perfect illusion

I haven't listened to Lady Gaga's songs for so long - actually the last time I danced on hers Bad romance was on a ski course in the sixth grade. However, this month my favourite song was definitely Perfect illusion. I just couldn't get it out of my head!

Book: Emile Zola - L’Assommoir

L’Assommoir is another book I chose for my maturita exams. It's a naturalistic novel set in the 19th century, France. It shows the lives of the poorest people as well as a destroying influence of alcohol. I was surprised how great the book was and I'd definitely recommend it!

Beauty: Tips for healthy skin

I've got the best skin ever right now so I summed up my easy tips for healthy skin in a single post here.

Clothes/Accessories: Fjällräven Kanken

As I've already mentioned in September favourites, lately I've been wearing backpacks instead of handbags. Everything fits there, I don't feel back pain afterwards and the backpack can actually look pretty stylish! I fell in love with Fjällräven and wanted it for so long until I finally got it in January.

Recipe: bacon

What I actually love the most about cooking are the healthy swaps you can make! This month I tried vegan bacon and it ended up being absolutely perfect - it tasted exactly like the classical one!

Drink: Numi tea

The last time I was at the vegan restaurant Pastva I ordered Numi tea. Even though I'm pretty picky about the teas, I'd give 10/10 to those by Numi!

Food tip: Sriracha

I swear that I was literally in every single Prague shop in order to buy Sriracha. But it was so worth it! Sriracha is an American superspicy sweet sauce which has a various use and honestly, now I use it every day!

Exercise: Bicycle crunches

My favourite January exercise was definitely bicycle crunches as it´s a pretty dynamic abs muscles exercise. You will find the exercise in the video as the second one. I always do 30 reps to each leg, 3 series. 

Fitness tip: My tips how to start running

I used to hate running and tried to avoid it as much as possible. But now? I can't wait to run half marathon race! So I summed up my running tips for you in a single post here.

Instagram account: cherry_timato

First male account in my Favourites history !! And it actually must be there because I've never seen such foodporn meals in my entire life.

Experience: Graduation ball

In January I experienced one of the most beautiful nights of my life - graduation ball. Even though I'm not much into all these beauty things normally, I truly enjoyed having professional make-up, hair and beautiful princess dress. Whole night was absolutely amazing and I am so grateful for it!

 

 

 

FEBRUARY FAVOURITES

FEBRUARY FAVOURITES

DECEMBER FAVOURITES

DECEMBER FAVOURITES