Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

19 HEALTHY LIFESTYLE CHANGES TO MAKE IN 2019

19 HEALTHY LIFESTYLE CHANGES TO MAKE IN 2019

Zlatíčka, vítám vás v oficiálně prvím článku roku 2019! Dlouho jsem přemýšlela, co speciálního si pro vás připravit a napadlo mě, že Nový rok bývá často spojený s přehnanými předsevzetími a nedosažitelnými cíly. Zároveň je to ale úplně ideální čas na změnu, které ve skutečnosti můžete dosáhnout drobnými krůčky úplně jednoduše - a proto jsem si pro vás připravila 19 změn zdravého životního stylu, které můžete udělat ještě dnes!

1. VSTAŇTE DŘÍV

Věřte mi, že ráno opravdu dělá den a není nic horšího, než být hned po probuzení ve stresu, že něco nestíháte. Proto zkuste vstát třeba jen o pár minut dřív a uvidíte, že den bude najednou delší, produktivnější a že budete mít naopak ještě víc energie!

2. PROTÁHNĚTE SE

Jestli se chcete vyhnout zranění a hlavně, jestli cvičíte, je pravidelné protahování základ. Já cvičím každé ráno krátkou sestavu pár jógových cviků, která mi zabere 10, maximálně 15 minut a skvěle mě nabudí na nový den. A jestli neznáte žádné protahovací cviky, zacvičte si podle nějakého videa - já zbožňuju například Boho Beautiful!

3. PŘIPRAVTE SI ZDRAVOU & VÝŽIVNOU SNÍDANI

Každému vyhovuje něco jiného, ale já na zdravou, výživnou snídani prostě nedám dopustit. Většinou si dělám nějaký z receptů, které najdete u mě na blogu - nejčastěji ovesnou kaši s ovocem, oříšky a ořechovým máslem. Moje další oblíbené sladké snídaně jsou lívance nebo rozpečená batáta. Ze slaných snídaní zbožňuju hlavně míchaná tofu vajíčka, na která najdete recept v mém E-BOOKU. Úplně nejdůležitější je ale to, aby snídaně nebyla uspěchaná - je to přeci základ dne, a tak si jí náležitě užijte!

4. NEZAPOMÍNEJTE PÍT

Jestli býváte často unavení, bolí vás hlava a nebo máte problémy s pletí či trávením, může to být způsobené nedostatkem tekutin. Pravidelný pitný režim je totiž nesmírně důležitý, jelikož zajišťuje odplavování škodlivých látek z našeho těla. Právě proto si dávám pozor, abych každý den vypila okolo 3 litrů čisté vody. Jestli na pravidelný pitný režim zapomínáte, zkuste si pořídit nějakou pěknou lahev, kterou si budete brát všude s sebou. Zároveň se ale vyhněte slazeným nápojům, energy drinkům a tak podobně!

5. JEZTE DOSTATEČNĚ

Nezáleží na tom, jestli jíte třikrát nebo šestkrát denně. Každému vyhovuje něco jiného, proto hlavně poslouchejte jen své vlastní tělo - ve skutečnosti je totiž pěkně chytré a samo ví úplně nejlíp, co a kolik toho potřebuje. A vy se nebojte mu to dopřát!

6. JEZTE POTRAVINY V TÉ NEJPŘIROZENĚJŠÍ PODOBĚ

Zároveň se ale zkuste vyhnout přeslazeným, tučným a průmyslově zpracovaným jídlům a naopak se zaměřte na potraviny v té nejpřirozenější podobě, jako jsou zelenina, ovoce, brambory, batáty, rýže, quinoa, oříšky, semínka a tak podobně!

7. PŘIPRAVTE SI ZDRAVĚJŠÍ VERZI NEZDRAVÝCH JÍDEL

Je úplně přirozené, že někdy dostanete chuť i na zmrzlinu, dort nebo pizzu - proto jsem pro vás sepsala seznam zdravějších verzí nezdravých jídel, který najdete zde.

8. NEVYČÍTEJTE SI NEZDRAVÁ JÍDLA

Nicméně ani s tím zdravým životním stylem se to nesmí přehánět! V životě je totiž nejdůležitější rovnováha, a proto jestli jednou za čas dostanete chuť na něco nezdravého, jednoduše si to dopřejte - a hlavně si to bez výčitek vychutnejte! Totiž i když to nemusí být nejzdravější pro tělo, je to rozhodně zdravé pro mysl.

9. PŘIPRAVTE SI JÍDLO NA DALŠÍ DNY

Nikdy nevíte, co se vám během dne přihodí a ne všude se dá sehnat nějaká zdravá alternativa. Zároveň je fajn si alespoň přibližně rozmyslet, co budete druhý den jíst, a proto je právě příprava jídla neopominutelná součást zdravého životního stylu. Ale nebojte, v kuchyni nemusíte trávit každý den ani dlouhé hodiny, a dokonce si to můžete i užít - jak na to najdete v článku zde nebo ve videu zde.

10. BUĎTE KAŽDÝ DEN ALESPOŇ CHVÍLI NA ČERSTVÉM VZDUCHU

Zkuste si každý den najít alespoň chvíli na to, být na čerstvém vzduchu - například můžete vyrazit na rychlou ranní procházku, vystoupit o zastávku dřív nebo se jít projít během obědové pauzy. Uděláte něco pro své tělo a navíc si skvěle vyčistíte hlavu!

11. NAJDĚTE SI AKTIVITU, CO VÁM BUDE VYHOVOVAT

Cvičení je hlavní součást zdravého životního stylu, ale rozhodně nemusíte chodit do posilovny jen proto, že to dělá někdo jiný. Každý z nás je originál, a proto dělejte jen to, co baví vás! A kdy jindy začít s něčím novým, než na Nový rok?

12. ODPOČÍVEJTE

Pracovat se sice musí, ale když budete pracovat moc dlouho, vybije se vám notebook. A co uděláte? Dáte ho nabít! Proto nezapomínejte nabít také sami sebe, protože právě odpočinek je jedna z nejdůležitějších součástí zdravého životního stylu.

13. NAJDĚTE SI ČAS PRO SEBE

Člověk může nalévat ostatním, jedině tehdy, je-li jeho vlastní sklenice plná. Proto si každý den najděte chvíli, kdy si sednete s knížkou, dáte pleťovou masku nebo se třeba půjdete projít - dělejte cokoliv, co máte rádi, ale hlavně opravdu jen pro sebe.

14. POUŽÍVEJTE NETESTOVANOU KOSMETIKU

Musím se přiznat, že i já sama jsem dlouho používala testovanou kosmetiku. Myslela jsem si, že se na zvířatech už netestuje, a když jo, tak jen u neznámých značek. Nicméně, když jsem se začala zajímat víc o etické důvody k přechodu na veganství, zjistila jsem, že většina světoznámých značek své produkty pořád testuje na zvířatech - a to už v roce 2018 přeci nesmíme podporovat! Proto zkuste s Novým rokem vyměnit i svou kosmetiku - seznam značek, které své produkty netestují, najdete zde.

15. ZBAVTE SE NEPOTŘEBNÝCH VĚCÍ

A co takhle začít Nový rok nějakým dobrým skutkem? Vsadím se, že máte doma spoustu věcí a oblečení, které nepotřebujete a které by třeba někomu jinému udělaly radost.

16. OMEZTE ČAS STRÁVENÝ NA MOBILU

Schválně se teď zkuste zamyslet, kolik času strávíte jen tak koukáním do mobilu. Je to až strašidelné, že? Ale nebojte - já sama to znám moc dobře a minulý rok jsem tím opravdu zabila spoustu času. Proto jsem si do Nového roku dala předsevzetí, že to omezím. Začala jsem si tedy vypínat data a vyhradila jsem si část dne, kdy všechno vyřizuji - a doufám, že do toho půjdete se mnou!

17. BUĎTE VDĚČNÍ

I když nemusí být každý den zrovna dobrý, na každém dni se dá najít něco dobrého a kolikrát si ani neuvědomujeme, jaké štěstí vlastně máme. Proto si zkuste každý den vyjmenovat nebo sepsat věci, které se vám během dne přihodily a za které jste vděční.

18. VYZKOUŠEJTE MEDITACI

Sama bych nikdy nevěřila, jak je těžké na chvíli vypnout všechny myšlenky a soustředit se jen na vlastní dech. Pokroky jsou ale vidět opravdu rychle a věřte mi, že v běžném životě meditace neuvěřitelně pomáhá! A jestli s meditací nemáte žádné zkušenosti, doporučila bych vám svojí oblíbenou aplikaci Headspace!

19. DOPŘEJTE SI KVALITNÍ SPÁNEK

Dlouhý a kvalitní spánek je jeden z nejdůležitějších bodů zdravého životního stylu. Dřív jsem s ním mívala problémy, nemohla jsem usnout a v noci jsem se často budila, ale od přechodu na veganství na svůj milovaný spánek nedám dopustit.

To už by bylo pro dnešní článek všechno! Doufám, že se vám líbil, děkuju moc za přečtení a budu se na vás těšit zase příště!


I’m very happy to welcome you in the very first post of the year 2019! I was thinking for so long what kind of a special post to write and I realized that the New year is often connected with silly resolutions and unreachable goals. However, it’s also an ideal time to make a change which could be reached easily by following some small steps - so because of that here I’ve got for you 19 healthy lifestyle changes you can make today!

1. WAKE UP EARLIER

Trust me that there’s nothing worse than to be in a hurry right after waking up. So try to wake up just a few minutes earlier and you’ll see that your day will be longer, more productive and you’ll actually have more energy!

2. STRETCH

If you want to avoid being injured and mainly if you work out, a regular stretching is a must. I do quick 15 minute yoga session every day and it perfectly wakes my body for a new day. And if you don’t know any stretch exercises, take an inspiration from some videos - I love especially those by Boho Beautiful!

3. EAT HEALTHY & NOURISHING BREAKFAST

Everyone is different but I’d swear for healthy nourishing breakfast. I usually go for something you can find on my blog, mostly for oatmeal with some fruit, nuts and nut butter. Other sweet breakfasts I love are pancakes or baked sweet potato. My favourite savoury breakfast is a scrambled tofu. However, the most important thing is not to eat in a rush - breakfast is the most important meal of the day so it must be enjoyed to the fullest!

4. DRINK ENOUGH WATER

If you are often tired, you have headaches or problems with skin/digestion it can be caused by the lack of water. Drinking regularly is highly important as it removes toxins from our bodies. That’s the reason why I look after drinking around 3 litres of water per day. If you struggle with not drinking enough, buy yourself some nice water bottle that you can take wherever you go. Also, try to avoid sugary drinks, energy drinks and stuff.

5. EAT ENOUGH FOOD

It doesn’t matter if you are eating three or six times per day. Everyone is different so always listen to your own body - in fact, it’s truly intelligent and it knows the best what and how much of it needs. So don’t be afraid to give it everything it asks for!

6. AVOID PROCESSED FOOD

Also, try to avoid sugary, greasy and processed foods and base your meals on veggies, fruit, potatoes, sweet potatoes, rice, quinoa, nuts, seeds and stuff!

7. TRY HEALTHY SWAPS OF UNHEALTHY MEALS

It’s absolutely natural that you crave ice-cream, cake or pizza sometimes - so I wrote down a list for you with my favourite healthy swaps of unhealthy meals!

8. TREAT YOURSELF ONCE IN A WHILE

However, the most important thing in life is the balance so if you have cravings for something not that healthy once in a while, just eat it - and most importantly, enjoy it without any regrets! In fact, it might not be the healthiest for your body but it’s absolutely healthy for your soul!

9. PREPARE YOUR MEALS AHEAD

You never know what can happen during the day and you can’t always find a healthy option. Also, it’s nice to think ahead about what you’ll eat so the meal prep is an important part of a healthy lifestyle. But don’t worry, you don’t have to spend hours every day in the kitchen, you can even enjoy the process - and if you’re wondering how, click here.

10. GET SOME FRESH AIR EVERY DAY

Try to find few minutes every day and go outside - for example, you can go on a short morning walk, get out of the bus one stop earlier or eat your lunch outside. You’ll do something for your body & clear your mind at the same time!

11. TRY SOME NEW ACTIVITY

Exercise is the main part of a healthy lifestyle but it doesn’t mean that you have to train only in the gym - we are all different so do what works best for you! And there’s no better time to try something new than on the New year!

12. TAKE REST DAYS

Of course, we all have to work. But when we work too long, our computer dies. And what we do? We let it recharge! So don’t forget to recharge your own batteries once as well because rest is one of the most important parts of a healthy lifestyle.

13. DO SOMETHING FOR YOURSELF

One can’t pour from an empty cup so try to find some time every day when you’ll just sit with a book, make a face mask or go for a walk - do whatever you like but most importantly, do it just for yourself.

14. USE NON-TESTED COSMETICS

I must admit that I was using animal tested cosmetics as I was actually unaware of it. I thought that the cosmetics is not being tested on animals anymore. However, as I got more into the ethics of the veganism I found out that almost every famous brand is being tested on animals - and we shouldn’t support that in 2019!

15. GET RID OF UNNECESSARY THINGS

And what about starting a New year with some good turn? I bet you have so many things and clothes you don’t need anymore and which could make some other person happy!

16. REDUCE THE TIME YOU SPEND ON YOUR MOBILE PHONE

Take a moment to think how much time you spend looking at the screen of your mobile phone. It’s almost scary, right? However, don’t worry - I know it from my personal experience and last year I literally killed so much time with it. So basically, my New Year’s resolution is to reduce it. I started switching off the internet and I’m responding to messages only during a special part of the day - so I hope you’ll join my challenge!

17. BE GRATEFUL

Every day may not be good but there’s something good in every day and sometimes we tend to forget how lucky we actually are. So before you go to sleep name things that happened to you during the day and thank for them.

18. GIVE THE MEDITATION A TRY

I’d never believe how hard it is to completely relax and concentrate solely on your own breathe. However, you can see the improvement very quickly and the meditation’s truly helpful in an every day life. And if you don’t have any experience with it, I’d highly recommend the app called Headspace!

19. SLEEP ENOUGH

Long and nice sleep is possibly the most important part of a healthy lifestyle. I used to struggle with that as well but all the problems disappeared once I went vegan. Also, I have a routine that every day before I go to sleep I stop working, I turn off my mobile phone and I go to bed at pretty much the same time - your body gets used to that regime and your sleep will be way more effective.

That’s all for todays post! I hope you liked it, thank you so much for reading it and I’ll see you in the next one!

JANUARY FAVOURITES

JANUARY FAVOURITES

DECEMBER FAVOURITES

DECEMBER FAVOURITES