Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

FIRST MONTH AS A VEGETARIAN

FIRST MONTH AS A VEGETARIAN

Už je to měsíc od toho, co jsem přešla na vegetariánskou stravu a jak jsem slíbila, jdu vám sepsat všechny svoje pocity, změny a nejrůznější meat-free vychytávky

Za ten měsíc jsem na maso neměla chuť ani jednou. Ale i přes to, že jsem nikdy žádný masožravec nebyla, to změna celkem je. Chvíli mi trvalo, než jsem si našla a ozkoušela jiné zdroje bílkovin, jelikož (přestože ho miluju) jíst pořád dokola tofu nejde. Když už jsme u toho tofu, objevila jsem spoustu nových druhů - moc mi chutná uzené, bazalkové nebo mandlové. Naprosto jsem se ale zamilovala do veganského salámu od značky Veganz, robi masa a tempehu

Veganský salám, šunky a sýry už jsem zkoušela několikrát a vždycky jsem to musela tak akorát vyhodit. Nejen, že ve složení byly samé srajdy, ale chuťově to bylo tak příšerné, že se to prostě nedalo sníst. V Bílé labuti jsem ale objevila salám od značky Veganz s příchutí  rajče-bazalka. Sice měl trošku více tuku, ale jelikož byl ze sóji a hrachového proteinu, obsahoval spoustu bílkovin a chutnal až strašidelně stejně, jako normální pikantní salám (mimochodem i ostatním chutnal tak, že mi záhadně zmizel)

Robi maso je teď moje nejčastější večeře, jelikož jeho příprava zabere míň jak 5 minut a je opravdu jednoduchá. Je složené ze směsi rostlinných obilných bílkovin, neobsahuje tuk, cholesterol a má nízký obsah sacharidů. Chutí maso opravdu připomíná, jen se na první pohled nelekněte - nevypadá zrovna dvakrát vábně. 

Tempeh jsem si schválně nechala na závěr. Můj milovaný tempeh. Dejte mi tempeh a splním vám každičké přání. Základem jsou fermentované sojové boby, má takovou kouřově-oříškovou a je jednoduše boží. 

Po fyzické stránce mě to zatím nijak neovlivnilo -  cvičím pořád stejně, mám stejnou sílu (i když na bench dávám místo tří kol po 8 tři kola po 10! :D). Po psychické stránce ale cítím strašně moc změn. Přes den jsem daleko méně unavená a večer usnu hned a tvrdě. Baví mě vymýšlet bezmasá jídla a rostlinná strava mi fakt chutná, takže si jídlo užívám a dělá mi radost. Také mi to ale dodalo sebedůvěru a mám se tak nějak radši.

Jsem vážně šťastná, že jsem se pro tuhle změnu rozhodla, takže jestli nad vegetariánstvím přemýšlíte, běžte do toho! 


It's been a month since I went on a vegetarian diet and as I promised, now I'm going to share with you how I'm feeling, sum up all the changes and describe my favourite meat substitutes

I didn't crave the meat not even once. However, even though I've never been any kind of a meat-eater, it actually has been a change. It took me some time until I found and got familiar with different protein sources because (even though I love it) I don't feel like eating tofu every day. When talking about the tofu, I tried a lot of new types and I loved smoked, basil or almond one. But I absolutely fell in love with vegan salami from Veganz, robi meat and tempeh. 

I tried vegan salami, ham and cheese tons of times before and it always ended up in the bin. Not only it contained shitty ingredients but even the taste was horrible. When in Bílá labuť I found vegan salami by brand Veganz with tomatoes-basil flavour. It had rather more fat but as it was made of soy and pea protein it contained a lot of protein and tasted exactly like the classical spicy salami (by the way my family members liked it that much that my salami mystically disappeared). 

Robi meat is my most frequent dinner at the moment. Its preparation takes less than 5 minutes and it's pretty easy. The meat consists of plant based protein, doesn't contain any fat or cholesterol and has a low amount of carbs. It has really meat-like taste but it actually doesn't look much appealing so don't be scared at first sight. 

And finally tempeh. Tempeh's love of my life. Give me a tempeh and I'll do whatever you want. It's made of fermented soy beans, has a smoky-nutty flavour and it's simply the best. 

I haven't noticed bigger physical changes yet - I'm exercising still the same, having the same strength (even though I used to do on a bench 3 sets of 8 reps and now I'm doing 3 sets of 10 reps :D). But my psyche has changed a lot. I'm not feeling tired during the day but when I go to sleep at night, I fall asleep immediately. I'm enjoying creating meat-free recipes and absolutely love eating plant based meals! It also gave me some kind of self-confidence and the reason to like myself more.

I'm truly happy that I decided for this a change so if you are thinking whether to go vegetarian, go ahead! 

DECEMBER FAVOURITES

DECEMBER FAVOURITES

NOVEMBER FAVOURITES

NOVEMBER FAVOURITES