Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

KARLOVA UNIVERZITA: FHS

KARLOVA UNIVERZITA: FHS

Na únor minulého roku si pamatuji úplně přesně - musely se totiž odevzdávat přihlášky na vysokou a já do poslední chvíle nevěděla, kam tu svojí poslat. Dlouho jsem byla přesvědčená, že chci studovat medicínu, jenže potom mě začala bavit psychologie, později zase média, až jsem nakonec zoufale brečela do polštáře, že nevím, co dál. Bavila mě toho sice spousta, ale přišlo mi, že se na nic nehodím dostatečně. Nakonec ale všechno dopadlo dobře, na své škole jsem moc spokojená a i můj první semestr byl celkem úspěšný.

A právě proto bych se chtěla pokusit pomoct těm z vás, kdo zažíváte to samé, jako před rokem já.

Hned na úvod vás ale možná zklamu - s tím, na jakou školu se přihlásit, vám bohužel neporadím. Já sama jsem se na to ptala každého a každý mi samozřejmě odpověděl jinak. Můžete si sice nechat poradit, ale to finální rozhodnutí je stejně jen na vás. Ale nebojte! Možná to je velké a důležité rozhodnutí, ale nejde o život a v nejhorším se dá vždycky změnit. Proto se zbytečně nestresujte a jednoduše se rozhodněte podle toho, jak to sami cítíte.

A právě proto studuji humanitní studie na Univerzitě Karlově. Spousta lidí mě od nich odrazovala, že s nimi prý nenajdu uplatnění, ale mě si ta škola získala už ve chvíle, kdy jsem tam poprvé vkročila. Jejím zakladatelem je filosof pan Sokol, kterého si moc vážím a jeho přednášky o etice úplně zbožňuju. Celkově je prostředí fakulty moc milé, ale rozhodně to není žádná odpočinková škola - bakaláře průměrně dokončí jen 23%.

A tím už se dostáváme k samotnému studiu na vysoké. Nejsem si jistá, jestli to funguje všude stejně, ale myslím, že je systém alespoň podobný, a tak vám popíšu ten náš. Na vysoké nezáleží tolik na známkách, jako na kreditech. Každý předmět má jiný počet kreditů, přičemž za akademický rok musíte nasbírat minimálně 50 kreditů (ideálně 60), abyste prošli dál. Předměty i rozvrh si sestavujete úplně sami, což pro mě byla asi největší změna - upřímně jste totiž každému jedno! Na vysoké jste sami za sebe a nikdo vás do ničeho nenutí, jelikož se předpokládá, že tam jste proto, že sami chcete.

Já jsem měla v zimním semestru 3 povinné předměty (psychologii, sociologii a ekonomii) a navíc jsem si vybrala 3 povinně volitelné. Dohromady mi to dalo 33 kreditů, což mi přišlo takové ideální - neměla jsem toho málo, abych musela být ve stresu z dostatečného množství kreditů, ani moc, aby se to nedalo zvládnout. Další rozdíl oproti střední je totiž v tom, že se nepíšou dílčí testy, ale všechny atesty probíhají během tzv. zkouškového. Zkouškové většinou trvá 1-2 měsíce a upřímně, opravdu je tak strašné, jak každý říká. A učení na tom zdaleka není to nejhorší - nejhorší je stres! Pokud nesplníte povinně-volitelný předmět, nestane se nic horšího, než že za něj nezískáte kredity. Pokud ale nesplníte povinný předmět, na škole končíte. Naštěstí je ale na zkoušku víc pokusů a mě se dost osvědčily předtermíny. Psychologii i sociologii jsem splnila už v předtermínech, díky čemuž jsem si ušetřila spoustu času & práce a ve zkouškovém jsem se mohla věnovat zbývajícím předmětům.

A nakonec jsem oficiálně prošla do letního semestru!

Systém na vysoké je prostě jiný, a proto chápu, že z toho můžete být pořád trochu zmatení. Jaké jsou tedy největší rozdíly oproti střední?

  • Na vysoké jste sami za sebe. Nikdo vás do ničeho nenutí, protože se předpokládá, že chcete studovat.
  • Předměty si vybíráte sami a podle toho si sestavujete rozvrh, takže ve škole nemusíte trávit každý den a nebo naopak máte jen pár hodin denně.
  • Na přednáškách se většinou nekontroluje docházka, ale poznámky si potom musíte obstarat sami.
  • Přednášky jsou delší.
  • Nemáte jeden stálý kolektiv, na každé přednášce jste s jinými lidmi.
  • Většinou se nepíšou dílčí testy, ale atest probíhá ve zkouškovém (buď písemně, nebo ústně).
  • Na zkoušku máte 3 pokusy, ale když nesplníte povinný předmět nebo nemáte dostatečný počet kreditů, studium pro vás končí.
  • Dávají se jen známky 1,2,3 (4 už znamená neprospěl).
  • Nejsou tak důležité známky, jako kredity (za jedničku získáte stejný počet kreditů, jako za trojku).

 Doufám, že se vám článek líbil a hlavně, že vám pomůže! Jestli máte jakékoliv další otázky, napište mi je do komentářů. Držím palce!

FEBRUARY FAVOURITES

FEBRUARY FAVOURITES

JANUARY FAVOURITES

JANUARY FAVOURITES