Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

HOW TO EAT HEALTHY & SAVE MONEY

HOW TO EAT HEALTHY & SAVE MONEY

Často mi chodí otázky, jestli si jídlo kupuji sama, kolik za něj utratím a podobně, a tak jsem si říkala, že bude nejlepší odpovědět v samostatném článku.

Hned na úvod vás ale možná trochu zklamu - kvalitní zdravé jídlo je prostě dražší, než to nezdravé a s tím hold nikdo z nás nic neudělá. Sice se mi povedlo vymyslet zdravé vyvážené jídelníčky za celkem slušné ceny (moje výzvy najdete zde, zde a zde), ale přesto se mi na cenu jídel z McDonalds prostě nikdy dostat nepodaří. Zároveň si ale myslím, že zdraví je to nejdůležitější, co máme a že je daleko lepší investovat teď do kvalitních potravin, než později do léků.

Já mám sice velké štěstí, že takové ty běžné potraviny nakupují rodiče a že něco dostávám i v rámci spoluprací, ale přiznávám, že za jídlo utratím opravdu hodně peněz. Jenže zatímco v šuplíku mám desítky ořechových máslíček, na sobě mám bundu ze sedmé třídy - všechno je totiž o prioritách a záleží jen na vás, jakou si zvolíte vy.

A jestli si stejně jako já vyberete kvalitní výživné jídlo, mám pro vás alespoň pár tipů, jak ušetřit!

1. NAPLÁNUJTE SI DOPŘEDU, CO CHCETE KUPOVAT

Vždycky než jdu nakupovat, sepíšu si seznam toho, co opravdu potřebuji. Díky tomu se mi potom nestane, že bych si v euforii koupila spoustu zbytečných věcí, které by mi tak akorát zůstaly v lednici.

2. KUPUJTE VĚTŠÍ BALENÍ

Většinou se vyplatí koupit větší balení, a to hlavně u potravin jako je rýže, ovesné vločky nebo oříšky. Zároveň ale zvažte, jestli opravdu všechno využijete, aby se zabránilo zbytečnému plýtvání.

3. NEPLÝTVEJTE A VYUŽIJTE ZBYTKY

Když mi v lednici něco zbyde, je to pro mě nejlepší zdroj inspirace. Vlastně většina mých receptů vznikla tak, že jsem smíchala, co jsem našla v lednici. Nebojte se proto experimentovat a zkoušet nové kombinace - třeba taková fazolová konzerva se dá použít na božské brownies!

4. NAKUPUJTE SEZÓNNĚ

Není nic lepšího, než nakupovat sezónní potraviny - totiž nejenom, že ušetříte, zároveň to bude i daleko přirozenější pro vaše tělo.

5. KEEP IT SIMPLE

Nejrůznější superpotraviny mají bezpochyby spoustu pozitivních účinků, ale věřte mi, že se dá zdravé smoothie vytvořit i bez nich. Vždyť jídlo v té nejpřirozenější podobě (tedy ovoce, zelenina, brambory, fazole...) je to nejlevnější, a zároveň nejzdravější!


I've received a lot of questions about how much money do I spent on food, whether I'm buying the food on my own and stuff, so I thought it would be the best to answer them all in one single post.

Well, I might disappoint you from the very beginning - high quality food is much more expensive than the junk and we just can't do anything about it. Even though I managed to create plans of nourishing cheap meals I will never be able to reach the level of McDonalds. However, I think that the health is the most important thing we have and that it's better to invest now into nourishing meals than later into the medicine.

I'm so lucky that my parents buy the majority of the food but I must admit that I spent a lot on food as well. But while I have every possible kind of nut butters I'm wearing the jacket I bought 6 years ago - it's all about the priorities and it's absolutely up to you which one you personally choose.

And if you choose healthy nourishing meals, I've got at least some tips how to save money!

1. PLAN AHEAD WHAT YOU WILL BUY

I always make a list of ingredients I need before I go shopping. Because of that I avoid buying unnecessary things which would only end up forgotten in the fridge.

2. SHOP IN BULK

In most cases, such as the rice, oats or nuts, it's way cheaper to buy them in bulk. However, consider whether you'll truly use everything to avoid unnecessary wasting.

3. USE THE LEFTOVERS

My greatest inspiration is the leftovers. Actually the majority of my recipes was created by combining them together. Don't be afraid to experiment and try new combos - for example the bean tin can be used for heavenly brownies!

4. GO FOR SEASONAL FOOD

There's nothing better than to buy seasonal food - not only you save money, it's much more natural for your body as well!

5. KEEP IT SIMPLE

All those superfoods definitely have a huge amount of health benefits but trust me that you can make a healthy smoothie even without them. In fact, the food in its purest form (like fruit, veggies, potatoes or beans) it's the cheapest and also healthiest possible!

NOVEMBER FAVOURITES

NOVEMBER FAVOURITES

1 YEAR AS A VEGETARIAN: 12 THINGS I'VE LEARNED

1 YEAR AS A VEGETARIAN: 12 THINGS I'VE LEARNED