Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

APRIL FAVOURITES

APRIL FAVOURITES

Písnička: The Chainsmokers & Coldplay - Something just like this

akhle to dopadá, když se spojí moji dva nejoblíbenější interpreti - vznikne dokonalá písnička, kterou nemůžu celý duben dostat z hlavy!

Knížka: Eckhart Tolle - Moc přítomného okamžiku

Knížku Moc přítomného okamžiku jsem dostala jako dárek a zatím jsem jí projela jen letmo. Jedná se totiž o hluboce filosofickou knihu zabývající se přítomným okamžikem, našimi myšlenkami a partnerskými vztahy. Proto si jí schovávám až na volno po maturitě, abych si čtení pořádně vychutnala!

Beauty: what to eat for healthy skin

Už minule jsem vám říkala, jak je pro zdravou pleť důležitá strava. Proto jsem se rozhodla sepsat samostatný článek s mými tipy, co jíst pro krásnou pleť - přečíst si ho můžete zde.

Oblečení/doplňky: REEBOK CROSSFIT ASS TO ANKLE SHORT

Vždyť jsem vám říkala, že už tady bude Reebok pořád! Sportovní věci jsou prostě moje posedlost a kraťásky na cvičení především. Tyhle mi vyhovují hlavně proto, že jsou krátké, takže mi v nich není horko, ale zároveň volné, takže mi nebrání v pohybu.

Recept: chocolate protein waffles

V dubnu se mi stala ještě jedna šílenější věc, než to, že jsem zaběhla půlmaraton - poprvé jsem zvládla udělat waffle! A dokonce se povedly tak moc, že se staly mým nejoblíbenějším dubnovým receptem (recept najdete zde).

Pití: Rostlinný protein Supernutritions

V dubnu jsem poprvé vyzkoušela rostlinný protein od značky Supernutritions. Proteiny Supernutritions jsou zajímavé tím, že si ingredience můžete namíchat přesně podle vaší chut - já si vytvořila mix hrachového proteinu, špenátu, lněného semínka, červené řepy, kakaa a karobu. Protein jsem si rozmixovala s banánem a mandlovým mlékem a chutnalo to úplně, jako nějaký milkshake!

Food tip: Barebells Cashew&caramel

KINDER MAXI KING. FOODPORNO. Omlouvám se, ale vážně není lepší způsob, jak popsat chuť téhle tyčinky. Je sice pěkně drahá, ale za ten slaďoučký jemný kešu karamel obalený v čokoládě s křupínky na povrchu se to opravdu vyplatí. Pokud byste si chtěli přečíst mojí recenzi dalších 19 proteinových tyčinek, najdete jí zde.

 Restaurace: Maitrea

V dubnu jsem vyzkoušela spoustu nových restaurací, přesto mám ale o vítězi jasno - Maitrea. Restaurace se nachází kousek od Staroměstského náměstí a je moc pěkně zařízená. Jediný problém je, že má tak širokou nabídku, že nevíte, co zvolit. Já výběrem strávila spoustu času, ale nakonec jsem zvolila salát s avokádem, rajčaty, uzeným tofu, stir-fry omáčkou a zakysanou smetanou a neuvěřitelně jsem si pochutnala!

 Cvik: Morning yoga

V dubnu jsem se zase pustila víc do cvičení jógy, a proto jsem pro vás natočila sérii mých oblíbených cviků na ranní protažení.

Fitness tip: Cronometer

Normálně jím intuitivně, kalorie ani makroživiny si nepočítám a jídlo si nevážím. Poslední dobou mi ale přišla spousta otázek na tohle téma, a tak jsem si zkusila jeden svůj den spočítat v aplikaci Cronometer - jak to dopadlo si můžete přečíst zde.

Instagram účet: @buddha_bowls

V dubnu jsem se zamilovala do Instagramového účtu @buddha_bowls. Jedná se o profil, který sdílí fotky barevných, netradičních veganských mís od různých lidí. Většinou zde sice nejsou uvedené přesné recepty, ale už samotné fotky jsou pro mě velká inspirace!

Zážitek: Půlmaraton

1.4. jsem běžela svůj první půlmaraton v životě. 21 km jsem zaběhla průměrnou rychlostí 5:35 na kilometr a byl to pro mě tak obrovský zážitek, že jsem o tom musela sepsat samostatný článek (článek si můžete přečíst zde).


Song: The Chainsmokers & Coldplay - Something just like this

This is how it ends up when my favourite interprets join together - a perfect song I couldn't get out of my head whole April!

Book: Eckhart Tolle – Power of new

I got the book called Power of new as a present but I only quickly looked through the pages. It's deeply philosophical book about the current moment, our thoughts and relationships. So I'm saving it for the time after my graduation in order to enjoy the reading properly!

Beauty: what to eat for healthy skin

I've already told you about the importance diet on our skin. So I decided to post a single article with my tips what to eat for a glowing skin - click here to read.

Clothes/Accessories:REEBOK CROSSFIT ASS TO ANKLE SHORT

Guys I've told you that Reebok will be there! I'm obsessed with sport clothes and shorts especially. I love these ones as they are short so I don't sweat while exercising but also not that tight so I can do any kind of movement!

Recipe: chocolate protein waffles

I experienced something even crazier than the half marathon in April - I finally succeeded in making waffles! And they turned out to be so delicious that they've actually become my favourite April recipe (the recipe's up here).


Drink: Supernutritions plant based protein powder
 

In April I tried plant based protein powder by Supernutritions for the first time. These powders are unusual in a way that you can create your own one - so in mine I added pea protein, spinach, flax seeds, beetroot, cacao and carob. I blended the protein powder with banana&almond milk and guys, it tasted literally like milkshake!
Food tip: Barebells Cashew&caramel

KINDER MAXI KING. FOODPORN. I'm sorry for such an expression but there's no better way how to describe the taste of this protein bar. The price is definitely worth it for the sweet smooth cashew caramel coated in a chocolate with the crisps on top. If you'd like to see my review of 19 different kinds of protein bars, click here.

Restaurant: Maitrea

I tried a lot of new restaurants in April but I know exactly which one was the best - Maitrea. The restaurant is located near to the Old town square and has a lovely interior. The only problem is that the offer is so versatile you wouldn't know what to order. However, I went for a salad with avocado, tomatoes, smoked tofu, stir-fry sauce and sour cream and it was incredibly delicious!

Exercise: Morning yoga

In April I got more into yoga again so I recorded for you my favourite morning yoga stretch routine.

Fitness tip: Cronometer

I eat intuitively, I don't count calories or macros and I don't measure my food. However, I've received a lot of questions about my intake lately so I tried to track my macros in the app called Cronometer - click here to see how it ended up.

Instagram account: @buddha_bowls

I fell in love with an Instagram account @buddha_bowls. It's a profile which shares colourful, unconventional vegan bowls from different people. Mostly there are no exact recipes but the photos are so inspirational on their own!

Experience: half marathon

On the 1st April I run my very first half marathon. I've run 21 km with an average pace 5:35 per kilometre and it was such an experience that I had to write a single post about it (click here to read it).

MATURITA 2017

MATURITA 2017

MARCH FAVOURITES

MARCH FAVOURITES