Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MY TIPS HOW TO START RUNNING

MY TIPS HOW TO START RUNNING

Všechny začátky jsou těžké a u běhu to platí dvojnásob. Hlavně proto, že má spousta lidí běhání spojené s pícháním v boku, pálením na plících a pocitem na zvracení. Já jsem to tak také ještě před pár lety měla. A teď? Vánoční dárek, který mi udělal největší radost, bylo startovní číslo na půlmaraton. Běh jsem si totiž poslední dobou zamilovala - je to skvělý způsob, jak se udržet v kondici, ale hlavně jak si utřídit myšlenky. A právě proto bych se s vámi chtěla podělit o moje tipy, jak s běháním začít!

PŘED

Můj první tip zní - kupte si nové sportovní oblečení! Možná vám to bude připadat bláznivé, ale věřte mi, že nějaké hezké nové oblečení nebo boty rozhodně nebudete chtít nechat jen tak ležet ve skříni.

Před tím, než vyběhnete, stáhněte si nějakou hudbu a běžeckou aplikaci. Uvidíte, že vám to s oblíbenou hudbou nejen rychleji uteče, ale také vás pořádně nakopne! Aplikace (nike plus, runtastic...) vám zase změří rychlost a vzdálenost, takže můžete sledovat své pokroky.

A konečně se dostáváme k tomu nejlepšímu - jídlo! To, co sníme před během pořádně ovlivní náš výkon a začínat běhat s tím, že se vám chce zvracet, není zrovna to pravé. Já si nedovedu představit jít běhat na lačno a nebo bez nějaké svačiny - když jdu běhat po snídani, nejradši si dávám ovesnou kaši - 1,2 nebo lívance. Když jdu běhat někdy během dne, většinou si dávám domácí energetické kuličky - 1,2 (obsahují totiž datle, které mi vždy skvěle dodají energii). Naopak mi před během vůbec nevyhovují například vajíčka nebo fazole.

BĚHEM

Hlavní je si uvědomit, že záleží jen na vás, jaké tempo zvolíte, jak dlouho budete běhat a nebo jestli se rozhodnete v půlce vrátit domů. Vyběhněte s tím, že jste svým pánem a uvidíte, že se vám poběží daleko líp.

Zároveň se ale ze začátku nepřeceňujte. Nikdo se nenarodil rovnou jako maratonec a to nejhorší, co můžete v začátcích udělat, je zafixovat si běh s pícháním v boku.

Není nic špatného na tom střídat běh s chůzí. Naopak - tentokrát tu ulici navíc sice jen projdete, ale příště už jí s klidem proběhnete.

PO

Aby jste předešli nejrůznějším zraněním, nesmíte po běhu zapomenout na protažení (video s mojí oblíbenou stretchingovou sestavou najdete zde).

Také se nezapomeňte odměnit nějakým výborným, ale zároveň výživným jídlem - vždy by mělo obsahovat komplexní sacharidy a bílkoviny.

A na závěr - čas na naplánování dalšího běhu!


Every beginning is hard and the running one even more. Mainly because a lot of people have running connected with pain, burning lungs and feeling to vomit. Few years back I used to have it like that as well. And now? Christmas present I loved the most was halfmarathon number. I literally fell in love with running - it's the best way how to stay in shape but also how to clear your mind. And because of that I'd love to share with you my tips how to start running!

BEFORE

My first tip is - get new workout clothes! It may sound crazy to you now but trust me that you won't let new clothes or shoes just lay in the wardrobe.

Before you go for a run download some great music and running app. You'll be surprised how it can boost your performance! An app (nikeplus, runtastic...) will measure your pace and distance so you can better control your improvements.

And moving on to the best part - food! What we eat before run affects our performance the most. I can't imagine to go for a run without eating something before - when I go straight after breakfast I mostly have an oatmeal - 1,2 or pancakes. When I go later I snack on my homemade energy balls -1,2 as they contain dates which provides me with tons of energy. However what I can't have as a pre-run meal are eggs or beans.

DURING

The most important thing is to keep on mind that you are your own boss. It's up on you what pace you run, how far you run or if you return home just after few minutes. You'll see how your run will change with such a positive attitude.

However, don't overestimate yourself. No one was born as a marathon runner and the worst thing you can do when you are beginning with running is to associate it with pain.

There's nothing wrong on swapping running with walking. This time you just walk but next time you'll manage to run this block!

AFTER

Never forget to stretch after your run in order to avoid all kinds of injuries (my favourite stretch routine is up here).

Always indulge some delicious but filling meal afterwards - it should contain some complex carbs and protein.

And finally - time to plan your next run!

HOW TO BECOME A MORNING WORKOUT PERSON

HOW TO BECOME A MORNING WORKOUT PERSON