Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PROTEIN: MY FAVOURITE SOURCES

PROTEIN: MY FAVOURITE SOURCES

První otázka, kterou dostanu, když někomu řeknu, že jsem vegetarián, zní: ,,A co bílkoviny?". Spousta lidí má totiž zafixováno, že maso je jediný zdroj bílkovin a že vegetariánům ve stravě tahle složka potravy chybí. Když jsem si ale nedávno zkoušela spočítat svůj příjem bílkovin, doporučenou denní dávku jsem dokonce několikanásobně překročila. Jak to?

Bílkoviny jsou jedním ze 3 základních makronutrientů. Jedná se o polymery složené z aminokyselin, přičemž podle množství a poměru aminokyselin dělíme bílkoviny na plnohodnotné (živočišné) a neplnohodnotné (rostlinné). Doporučená denní dávka bílkovin pro průměrně aktivního dospělého člověka je okolo 0,8 g/kg tělesné váhy, zatímco pro člověka na rostlinné stravě 1 g/kg tělesné váhy. To ale neznamená, že vegetariánům bílkoviny v jídelníčku chybí! Jen je potřeba jíst dostatečné množství a najít ty správné zdroje.

ČERNÉ FAZOLE

  • Množství bílkovin na 100 g: 21 g

Fazole obecně obsahují spoustu bílkovin, ale ty černé obzvlášť. Jsou malé, mají lehce nasládlou chuť a široké využití - dokonce se z nich dá udělat brownies! Přesto je ale můj nejoblíbenější recept pálivá mexická fazolová směs s batátovými chipsy.

TEMPEH

  • Množství bílkovin na 100 g: 17 g

Tempeh je z rostlinných náhražek asi nejméně známý, a přitom svou konzistencí maso celkem připomíná. Vzniká fermentací sójy, má výraznou, lehce oříškovou chuť a nemusí se nijak složitě upravovat. Jelikož je tempeh moje nejoblíbenější náhražka, používám ho opravdu často - a to ideálně v quinoa power bowl receptu!

TOFU

  • Množství bílkovin na 100 g: 15 g

Tofu je asi tou nejznámější, a zároveň nejkontroverznější náhražkou masa - lidé ho buď milují a nebo nesnášejí. Vyrábí se srážením sójového mléka se sádrou a na první pohled sádru opravdu připomíná. Samo o sobě nemá moc výraznou chuť, ale díky tomu skvěle absorbuje chuť toho, v čem se obalí. Proto asi nikoho nepřekvapí, že můj nejoblíbenější recept je tofu obalené v arašídovém másle!

ČOČKA

  • Množství bílkovin na 100 g: 9 g

Už ve školce jsem byla jednou z těch divných dětí, kterým chutnala čočka. Ale jestli vám klasicky nakyselo nechutná, vyzkoušejte můj nejoblíbenější recept na arašídovo-čočkové kung pao. Upřímně, může s arašídovým máslem něco chutnat jinak, než dokonale?

CIZRNA

  • Množství bílkovin na 100 g: 8 g

A mým posledním oblíbencem je cizrna. Sama o sobě má lehce oříškovou chuť, já ji ale většinou ještě obalím ve směsi koření a opeču v troubě - je potom totiž tak krásně křupavá, že na ní ujíždí i můj masomilující táta! Často si ji dávám jen tak jako zobání, ale můj nejoblíbenější recept je pražená cizrna s krémovou pohankou a grilovanou zeleninou.

Tak to by bylo mých 5 proteinových oblíbenců. Samozřejmě existuje spousta dalších náhražek, jako například robi maso, seitan nebo klaso, a tak se nebojte experimentovat a vyzkoušet, co bude vyhovovat právě vám.

Doufám, že se vám článek líbil a dejte mi vědět, zda byste měli zájem o něco podobného ohledně sacharidů a tuků!


When I tell someone I'm vegetarian the very first question I always get is: ,,And where do you get your protein?". In fact, most people think that meat is the one and only protein source so that vegetarian diet lack of this macronutrient. But when I tried to track my macros, I had way more protein than my recommended daily value was. How is it possible?

Proteins are one of the three main macronutrients. They are polymers that consist of amino acids. According to these amino acids we can divide proteins into two groups - essential and nonessential. Recommended daily protein intake for a regular adult person is 0,8g per 1 kg of weight while for the vegetarian it's 1g per 1kg of weight. But it doesn't mean that meat-free diet lacks of protein! It's just important to eat enough and find the right sources.

BLACK BEANS

  • The amount of protein per 100 g: 21 g

Beans contain a lot of protein, especially the black ones. They are small, have a slightly sweet taste and various kinds of usage - you can make even black bean brownies! However, my favourite recipe is spicy mexican bean mixture with sweet potato chips.

TEMPEH

  • The amount of protein per 100 g: 17 g

Tempeh is not that widely known but it actually has a meat-like taste. It's fermented soy which has a slightly nutty taste and doesn't require complicated preparation. As the tempeh is my favourite substitute, I use it very often - especially in my quinoa power bowl recipe!

TOFU

  • The amount of protein per 100 g: 15 g

From all of the substitutes, tofu is best known the best as well as it's the most controversial one - you either love it or hate it.  It's made by coagulating soy milk and then pressing the resulting curds into soft white blocks. It doesn't have any flavour on its own, but it absorbs other flavours perfectly. So I guess you won't be surprised when I tell you that my favourite recipe is tofu coated in a peanut butter!

LENTILS

  • The amount of protein per 100 g: 9 g

I was one of those weird children in kindergarten who liked lentils. But if you don't like them normally, try my lentil peanut kung pao recipe - honestly, can something where is the peanut butter taste less than perfectly?

CHICKPEAS

  • The amount of protein per 100 g: 8 g

And my last tip is chickpea. It has a nutty flavour and I especially love coating it in a seasoning and then bake it in the oven - it becomes so crispy that even my meat-loving father loves it! I just snack on it but my favourite recipe is roasted chickpeas with creamy buckwheat and grilled vegetable.

So these were my top 5 protein sources. Of course there are a lot of different ones so don't be afraid to try what you'll like the most.

I hope that you liked that post and let me know if you'd be interested in something similar about carbs and fats!

CARBS: MY FAVOURITE SOURCES

CARBS: MY FAVOURITE SOURCES

MY FIRST HALF MARATHON

MY FIRST HALF MARATHON