Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

FAT: MY FAVOURITE SOURCES

FAT: MY FAVOURITE SOURCES

A máme tady posledního zástupce makronutrientů, kterým jsou tuky. Ne každý tuk nás ale udělá tučné, a tak nejdříve trocha teorie.

Tuky se dají primárně rozdělit na 3 základní skupiny: nasycené mastné kyseliny, transmastné kyseliny a nenasycené mastné kyseliny.

Nasycené mastné kyseliny a transmastné kyseliny považujeme za „špatné tuky“, jelikož zvyšují hladinu LDL cholesterolu, způsobují různá kardiovaskulární onemocnění a právě již zmiňované, tloustnutí.

Naopak nenasycené mastné kyseliny označujeme jako „zdravé tuky“.  Tyhle tuky by v jídelníčku opravdu neměly chybět, jelikož mají pozitivní vliv na činnost srdce, správnou funkci mozku nebo například kvalitu vlasů a pleti. Zdrojů nenasycených mastných kyselin je spousta, ideální je například losos. Jelikož jsem ale vegetarián, dávám přednost rostlinným zdrojům. Zároveň jsem si poslední dobou oblíbila vařit bez jakéhokoliv oleje, jelikož daleko lépe vynikne pravá chuť jídla, které vařím.

Jaké jsou tedy moje nejoblíbenější zdroje zdravých tuků?

AVOKÁDO

 • Množství tuku na 100 g: 23,5 g

Sice vždycky strávím hodinu ohmatáváním avokáda, zda je dostatečně zralé, ale za tu jemně krémovou konzistenci a oříškově máslovou chuť to vážně stojí. Avokádo si dávám několikrát do týdne, jelikož má široké využití a hodí se snad úplně ke všemu. Přesto je ale můj nejoblíbenější recept superčokoládová pěna!

NEPRAŽENÉ KAKAOVÉ BOBY

 • Množství tuku na 100 g: 39,3 g

Jestli se teď radujete, že je čokoláda vlastně zdravá, tak vás bohužel zklamu. Kakaové boby jsou totiž sušené plody kakaovníku, tedy 100% kakao bez jakéhokoliv přidaného cukru. Opravdu nejsou sladké, naopak jsou hodně nahořklé. Zároveň jsou ale krásně křupavé a já jejich chuť naprosto miluju! Kromě vysokého množství zdravých tuků obsahují také spoustu antioxidantů, minerálů a vlákniny, tudíž by v jídelníčku opravdu neměly chybět. Hodí se především ke sladkým jídlům, jako například k čokoládovým proteinovým wafflím!

SEMÍNKA

 • Množství tuku na 100 g (chia): 31 g
 • Množství tuku na 100 g (lněná): 42 g
 • Množství tuku na 100 g (sezamová): 58,5 g
 • Množství tuku na 100 g (slunečnicová): 45 g
 • Množství tuku na 100 g (dýňová): 49 g

Semínka jsou skvělým zdrojem zdravých tuků, a zároveň i bílkovin. Existují různé druhy, proto si můžete vybrat, která budou vyhovovat právě vám - mezi semínka s nejvyšším množstvím zdravých tuků patří chia, lněná, sezamová, slunečnicová nebo dýňová. A právě dýňová semínka jsou boží v receptu na skořicovou quinou s grilovaným tempehem!

OŘECHY

 • Množství tuku na 100 g (vlašské): 63 g
 • Množství tuku na 100 g (pekanové): 71 g
 • Množství tuku na 100 g (mandle): 53 g

Oříšky miluju a každý den si jich alespoň pár dám. Opět se chuť každého druhu liší, proto i jejich využití může být různé. Mezi oříšky s největším množstvím zdravých tuků patří vlašské, pekanové nebo mandle. A jelikož oříšků není nikdy dost, mým nejoblíbenějším receptem je domácí granola!

OŘECHOVÁ MÁSLA

 • Množství tuku záleží na konkrétní značce másla

Ořechová másla jsem si schválně nechala nakonec - hrozí totiž, že v půlce jejich popisu přestanu psát a půjdu si dát pár lžic. Jestli totiž o něčem můžu říct, že je to moje posedlost, tak o ořechových máslech. Používám je na snídaně, místo dresinků a nebo jen jako odměnu před spaním. A jestli vás zajímá mé hodnocení 8 oříškových másel, klikněte zde.


So here we have the last (but not least) macronutrient - fat. However, not every fat makes us fat so I'd like to start with a basic theory.

We can divide fats into three groups: saturated fatty acids, trans fatty acids and unsaturated fatty acids.

Saturad&trans fatty acids are those we consider as the "bad fats" as they increase the level of LDL cholesterol, provoke serious cardiovascular problems and also weight gain.

On the other hand, the unsaturated fatty acids are the ones we call "healthy fats". These fats should be a part of our diet as they have positive influence on our heart health, proper brain functions or even the quality of our hair and skin. There are a lot of sources of unsaturated fats such as the salmon. However, as I'm on vegetarian diet I prefer plant based sources. Recently I've also stopped using oil while cooking as I prefer the real taste of the food.

So, which are my favourite plant based fat sources?

AVOCADO

 • The amount of fat per 100 g: 23,5 g

I always spend about an hour finding out whether the avocado is already ripe but honestly, it's worth it for the creamy consistency and smooth nutty taste. I eat avocado pretty regularly as it has various usage and can be eaten with literally everything. However, my favourite recipe is superchocolaty spread!

RAW CACAO NIBS

 • The amount of fat per 100 g: 39,3 g

I might disappoint you now but I'm not talking chocolate. In fact, raw cacao nibs are pure 100% cacao without any added sugar. So they're not sweet at all, they're rather sour. However, they're nicely crispy and I personally love their taste. They contain high amount of healthy fats, antioxidants, minerals or calcium so they really should be a part of someone's diet. They taste best in a sweet dishes and my favourite one are chocolate protein waffles!

SEEDS

 • The amount of fat per 100 g (chia): 31 g
 • The amount of fat per 100 g (flax): 42 g
 • The amount of fat per 100 g (sesame): 58,5 g
 • The amount of fat 100 g (sunflower): 45 g
 • The amount of fat per 100 g (pumpkin): 49 g

The seeds are a perfect source of healthy fats as well as the protein. There are various kinds so you can choose which one you'll like the best - the seeds with the highest amount of healthy fats are chia, flax, sesame, sunflower or pumpkin ones. Especially the pumpkin ones are perfect in my comfy quinoa bowl recipe!

NUTS

 • The amount of fat per 100 g (walnuts): 63 g
 • The amount of fat per 100 g (pecans): 71 g
 • The amount of fat per 100 g (almonds): 53 g

I love nuts and I eat a couple of them each day. Again there are a lot of types with different flavours so their usage can vary. Nuts with the highest amount of healthy fats are walnuts, pecans or almonds. And as there's never enough nuts, my favourite recipe's homemade granola!

NUT BUTTERS

 • The amount of fat depends on a brand

I put the nut butters at the end on a purpose - there's a possibility I'd stop with their description in the middle and I'd go get a couple tablespoons. Actually if I can say I'm addicted to something it would be the nut butters. I use them for breakfast, instead of the dressings or as a reward before I go to bed. And if you are interested in my assessment of 8 different nut butters, click here.

RUNNING: MY STORY & HOW TO STOP MAKING EXCUSES

RUNNING: MY STORY & HOW TO STOP MAKING EXCUSES

CARBS: MY FAVOURITE SOURCES

CARBS: MY FAVOURITE SOURCES