Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

DIET UPDATE (2 MONTHS AS A VEGAN)

DIET UPDATE (2 MONTHS AS A VEGAN)

Před pár dny už to byly dva měsíce od toho, co jsem přešla na veganství, a tak mě napadlo sepsat článek o tom, jak teď vlastně jím. Než ale začneme, rozhodně to nechápejte tak, že je můj styl stravování jediný správný a že byste tak měli jíst také. Každé lidské tělo je jiné, a proto každému vyhovuje něco jiného. Já jsem sice našla styl stravování, který mi vyhovuje, ale to neznamená, že musí vyhovovat i vám. Proto tenhle článek berte spíš jako inspiraci a hlavně nezapomeňte poslouchat svoje vlastní tělo.

A teď už tedy k samotnému jídelníčku. Vlastně kromě toho, že jsem přestala jíst živočišné produkty, se toho moc nezměnilo - kalorie ani makra si nepočítám, jídlo si nevážím a jím intuitivně. To znamená, že když mám chuť na něco méně zdravého (jako například vegan donut nebo burger), tak si to kdykoliv bez výčitek dám. Přesto je ale pár věcí, které si hlídám. Zaprvé, snažím se, aby byla moje strava vyvážená a rozmanitá. Jím především potraviny, které jsou co nejméně průmyslově zpracované (zelenina, ovoce, oříšky, semínka, rýže, batáty, cizrna, fazole a podobně). Ve skutečnosti mi totiž potraviny v té nejpřirozenější podobě chutnají úplně nejvíc! Miluju, když vynikne jejich pravá chuť, a proto skoro nepoužívám dochucovadla a olej nepoužívám vůbec. Olej je sice rozhodně zdravý, ale jedná se o průmyslově zpracovanou potravinu a já dávám přednost celistvým zdrojům. TO ALE NEZNAMENÁ, ŽE SE VYHÝBÁM TUKŮM! Naopak, jím spoustu oříšků, semínek, ořechových máslíček, tahini nebo avokáda. Podvědomě si totiž hlídám, abych měla dostatečný příjem všech složek potravy, tedy sacharidů, bílkovin i tuků.

Dále jím pravidelně šestkrát denně. Moje tělo už je na to zvyklé, takže v časy, kdy jím, mám většinou hlad. I když mám ale třeba větší oběd a hlad nemám, stejně si svačinu dám, protože se snažím přibrat, a proto si hlídám dostatečné množství kalorií.

A jak tedy vypadá můj jídelníček?

SNÍDANĚ

IMG_4409.JPG
IMG_7202.JPG
IMG_4535.JPG

Každé ráno začínám skleničkou zeleného ječmene. Potom si dělám čaj - seznam mých nejoblíbenějších najdete zde. K snídani si většinou dělám ovesnou kaši, a to z ovesných vloček Mornflake, mandlového mléka Ecomill, čokoládového proteinu Vegan blend a mixu superpotravin Chocolate lover (měli byste zájem o superjednoduchý recept?). Na kaši si potom dávám spoustu ovoce, oříšků a samozřejmě - ořechové máslo! Moje další oblíbené sladké snídaně jsou lívance (recepty zde) nebo rozpečená batáta (recept zde). Často si ale dělám i slané snídaně, přičemž moje úplně nejoblíbenější jsou míchaná tofu vajíčka, na která najdete recept v E-BOOKU (ke stažení zde).

HLAVNÍ JÍDLA

IMG_0155.JPG
FullSizeRender.jpg

Oběd jím většinou z krabičky, a proto je to vždycky nějaká jednoduchá rychlovka složená z různých druhů zeleniny, přílohy (většinou quinoa, rýže, pohanka nebo batáty), zdroje bílkovin (tofu, tempeh, fazole, cizrna) a zdroje tuku (tahini, avokádo, oříšky a semínka). Večeře je moje největší jídlo dne a většinou to je nějaký recept, který najdete zde.

SVAČINY

FullSizeRender.jpg
IMG_6204.JPG
IMG_3449.JPG

Jak už jsem zmiňovala, na svačiny nedám dopustit. Přes den si dávám 3 svačiny - dopoledne, odpoledne a po večeři. Dopolední a odpolední svačina bývají různé - nejčastěji si dávám moje milované čokoládovo/kokosové proteinové kuličky (recept zde), domácí proteinové tyčinky (recepty zde), domácí Complete cookie (recepty zde), sojový jogurt s banánem a oříšky, chleba s domácím vegan tvarohem a zeleninou nebo proteinové tyčinky (jejich recenzi najdete zde). Po večeři si dělám smoothie, které se pokaždé trochu liší - vždycky je ale základem mandlové mléko a jeden z mých oblíbených proteinů. Podle chuti potom přidávám ještě banán, mražené ovoce, arašídové/oříškové máslo, kakao, maca a podobně.

IMG_0181.JPG

No a na závěr moje nejoblíbenější část dne - každý večer si těsně před spaním dávám moje milované kešu máslo od Meridian, přičemž mi nedělá problém sníst najednou až 200 g. Jím to tedy hlavně kvůli přibírání, ale nebudu lhát - ani trochu mi to nevadí!

Tak jo, to už by bylo k mému jídelníčku všechno. Pokud byste měli ještě nějaké otázky, určitě mi napište do komentářů! Děkuju moc za přečtení článku a budu se těšit zase příště!


It’s been already two months since I went vegan so I got an idea to write the post about my current eating habits. But before we start, I’m not saying that my way of eating is the best and that you should be eating like this as well. We are all different and what works for me doesn’t have to work for you. So take this post as an inspiration but most importantly, listen to your own body.

Moving on to my diet. Despite the fact that I stopped eating animal based products my diet has not changed that much - I still don’t measure my food, I don’t count calories/macros and I eat intuitively. That being said means that when I crave something which is not that healthy (such as a vegan donut or a burger) I eat it without any guilt. However, there are actually some rules I follow. Firstly, I’m trying to eat a balanced healthy diet. I mostly consume minimally processed food such as potatoes, rice, beans, chickpeas etc. In fact, those are the meals I love the most! I love the pure taste of food so I rarely use condiments and I don’t use the oil at all. BUT IT DOESN’T MEAN I’M AVOIDING FAT! Actually I eat a lot of nuts, seeds, nut butters, tahini or avocados. I try to get all my macronutrients in each meal.

I eat regularly six times per day. My body’s already used to eat during these times so I’m mostly hungry. However, when I’m having a larger lunch and I am not hungry afterwards I still have a snack - I’m trying to gain weight so it’s important for me to have enough calories.

So what’s my diet like?

BREAKFAST

IMG_4409.JPG
IMG_7202.JPG
IMG_4535.JPG

For breakfast I’m mostly having the oatmeal made out of oats, the almond milk, the Vegan blend protein powder and the Chocolate lover superfood mix. On top of my oatmeal I’m adding lots of fruit, nuts and of course, the nut butter. Other sweet breakfast I love are pancakes (recipes are here) or the stuffed sweet potato (the recipe's here). My favourite savoury breakfast is definitely scrambled tofu eggs.

MAINS

IMG_0155.JPG
FullSizeRender.jpg

In most cases I eat my lunch from the meal box so it’s always something quick that consists of various veggies, the source of carbs (quinoa, rice, buckwheat, sweet potatoes), the source of protein (tofu, tempeh, beans, chickpeas) and source of fat (tahini, avocado, nuts and seeds). Dinner is my biggest meal of the day and it’s usually one of the recipes you can find here.

SNACKS

FullSizeRender.jpg
IMG_6204.JPG
IMG_3449.JPG

As I’ve already mentioned, I love snacking and I have three snacks per day. My first and second snack vary a lot, mostly I go for coconut/chocolate protein bites, homemade protein bars, homemade Complete cookie, soy yoghurt with the banana and nuts, bread with homemade vegan spread and veggies or some store-bought protein bar. My last meal of the day is a smoothie which is always different - the base is almond milk and the protein powder and then I add what I crave at the moment (banana, berries, peanut butter, nut butter, cacao etc.). Before I go to sleep, I treat myself with cashew butter - and I don’t have any problem to eat 200 g in one sitting. I’m eating it mostly because of weight gain but to be honest, I don’t mind it at all!

So that’s all about my diet. If you have any questions, let me know in the comments below! Thank you so much for reading my post!

MY TOP 20 HEALTHY SNACKS

MY TOP 20 HEALTHY SNACKS

HOW TO START WORKING OUT (AND NEVER STOP)

HOW TO START WORKING OUT (AND NEVER STOP)