Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CARBS: MY FAVOURITE SOURCES

CARBS: MY FAVOURITE SOURCES

Jelikož se vám minulý článek o bílkovinách líbil, je tady slibované pokračování! Tentokrát se ale zaměříme na druhou skupinu makronutrientů a tou budou sacharidy.

Zatímco dostatečný příjem bílkovin si většina lidí hlídá, se sacharidy to bývá naopak. Důvodem je to, že mají zafixované sacharidy = cukr a cukr = tloustnutí. Ale abych byla upřímná, já jsem si to tak dřív myslela také. Obědvala jsem kuře s okurkou, bála jsem se dát si banán a byla jsem z toho tak akorát nešťastná - všechny informace o tomhle období si ale můžete přečíst zde.

Naštěstí jsem včas pochopila, že sacharidy slouží jako základní zdroj energie a že se bez nich dlouhodobě fungovat nedá.

A hlavně, že je to to, co dělá život sladký!

Záleží ale na tom, v jaké formě je přijímáme. Jaké jsou tedy moje nejoblíbenější zdroje?

BATÁTY

  • Množství sacharidů/cukru na 100g: 20g/4,2 g

Kdybych si měla vybrat jedno jídlo, které budu jíst do konce života, byly by to právě batáty. Batáty jsou prostě moje láska - obsahují jednoduché škroby, komplexní sacharidy, vysoký obsah vlákniny, beta-karotenu i vitamínů, mají sladkou chuť i široké využití. Já je mám ráda na všechny způsoby - jako hranolky, chipsy, kaši... Přesto je ale můj nejoblíbenější recept rozpečená batáta s kousky banánu zalitá mandlovým máslem.

HNĚDÁ/ČERNÁ RÝŽE

  • Množství sacharidů/cukru na 100g: 23g/0,4 g

Rýži jím opravdu často, jelikož si ji můžu lehce sbalit s sebou do krabičky. Klasickou bílou ale moc nemusím, nejvíc mi chutná hnědá a černá. Hnědá rýže má lehce oříškovou chuť a skvěle se hodí ke krémovému avokádu. Černá rýže je zase nasládlá, proto si ji nejradši dávám s pálivým arašídovému tofu.

OVESNÉ VLOČKY

  • Množství sacharidů/cukru na 100g: 51g/1,2 g

Další potravinou, na kterou nedám dopustit, jsou ovesné vločky. Skládají se především z komplexních sacharidů, takže skvěle zasytí a dodají energii - proto když jdu cvičit hned po snídani, dávám si jedině ovesné vločky. Také mají opravdu široké využití - ať už jako klasická ovesná kaše, domácí granola nebo lívance. A právě proteinové cottage lívance jsou můj nejoblíbenější recept!

BANÁNY

  • Množství sacharidů/cukru na 100g: 22g/19 g

Ovoce je skvělým zdrojem sacharidů a rychlé energie, proto je ideální dávat si ho před cvičením. Moje nejoblíbenější ovoce jsou banány, které jsou lehce stravitelné a obsahují velké množství draslíku. A hlavně se z nich dá udělat nepřekonatelná zmrzlina!

DATLE

  • Množství sacharidů/cukru na 100g: 75g/60 g

Datle obsahují až 70% sacharidů a dost cukru, proto si je nejradši dávám před běháním. Zároveň jsou ale krásně slaďoučké a skvěle spojí těsto, takže je používám téměř pořád při pečení. A hlavně z nich dělám mojí nejoblíbenější svačinu - čokoládovo/kokosové proteinové kuličky!


As I've promised in the last post about the protein I'm here with another episode! But this time we'll take a look at another macronutrient - the carbs.

While most people look after sufficient amount of protein, carbs are being underestimated. The reason is the wrong perception that carbs = sugar and sugar = weight gain. But to be perfectly honest, I had this mind set as well. I used to eat plain chicken with cucumber, I was afraid of bananas and I literally wasn't happy - but you can read about how I felt here. Luckily I understood that carbs are the main source of energy and that our body can't function without them.

And most importantly, they are what make our life so sweet!

However, it's important to choose the right sources - so what are my favourite ones?

SWEET POTATOES

  • Amount of carbs/sugar per 100g: 20g/4,2 g

If I had to choose one food I'll eat forever it would be the sweet potato. They're my obsession - they contain complex carbohydrates, huge amount of fibre, beta-carotene and vitamins, they have sweet taste and various usage. I love them every way - as fries, chips, mash... But my favourite recipe's definitely baked sweet potato with sliced banana and almond butter.

BROWN/BLACK RICE

  • Amount of carbs/sugar per 100g: 23g/0,4 g

I eat rice pretty regularly as I can easily pack it everywhere with me. However, I don't like traditional white rice, I prefer the brown or the black one. Brown rice has slightly nutty flavour so it tastes the best in the combo with creamy avocado. Black rice has a little bit sweet taste so I love eating it with spicy peanut tofu.

OATS

  • Amount of carbs/sugar per 100g: 51g/1,2 g

Another carb source I love is the oats. They consist of complex carbohydrates so they always fill me up as well as provide me with tons of energy - when I work out in the morning, I can't have anything different for breakfast. They can be used in a various ways - in a traditional porridge, homemade granola or in pancakes. In fact, the protein cottage pancakes are my favourite recipe!

BANANAS

  • Amount of carbs/sugar per 100g: 22g/19 g

Fruit is an amazing source of carbs as well as quick energy so it's ideal to consume it before working out. My favourite fruit are bananas which help proper digestion and contain a lot of potassium. And most importantly, you can make an amazing nice cream from them!

DATES

  • Amount of carbs/sugar per 100g: 75g/60 g

Dates consist of about 70% carbs and they contain a lot of sugar so I eat them mostly before running. They are also perfectly sweet and sticky so I use them while I'm baking. And the date recipe I love the most are my chocolate coconut protein bites!

FAT: MY FAVOURITE SOURCES

FAT: MY FAVOURITE SOURCES

PROTEIN: MY FAVOURITE SOURCES

PROTEIN: MY FAVOURITE SOURCES