Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

10 HEALTHY SWAPS YOU CAN MAKE TODAY

10 HEALTHY SWAPS YOU CAN MAKE TODAY

Už jste si možná všimli, že na zdravý životní styl nedám dopustit. Opravdu mě totiž naplňuje, nic mi nechybí a už vůbec pro mě neznamená nějaké omezování. Jednoduše se snažím žít tak, abych si to užívala a hlavně, abych tak mohla žít celý život.

A právě proto bych se s vámi ráda podělila o 10 malých změn zdravého životního stylu, co můžete udělat ještě dnes!

VSTAŇTE DŘÍV

IMG_3278.JPG

Jelikož zbožňuji rána, vstávám už kolem páté. Ale nebojte, takový extrém po vás nikdo nechce! Zkuste ale vstát alespoň o chvíli dřív a uvidíte, že den bude najednou delší, produktivnější a že budete mít naopak ještě víc energie!

PROTÁHNĚTE SE

IMG_3279.JPG

Jestli se chcete vyhnout zranění a hlavně, jestli cvičíte, je pravidelné protahování základ. Já cvičím každé ráno krátkou sestavu pár jógových cviků, která mi zabere 10, maximálně 15 minut a skvěle mě nabudí na nový den. A jestli neznáte žádné protahovací cviky, zacvičte si podle nějakého videa - já zbožňuju například Boho Beautiful!

PŘIPRAVTE SI ZDRAVOU A VÝŽIVNOU SNÍDANI

IMG_3559.JPG

Každému vyhovuje něco jiného, ale já na zdravou, výživnou snídani prostě nedám dopustit. Většinou si dělám nějaký z receptů, které najdete u mě na blogu - nejčastěji ovesnou kaši s ovocem, oříšky a ořechovým máslem. Moje další oblíbené sladké snídaně jsou lívance, rozpečená batáta a poslední dobou jsem si úplně zamilovala proteinovou žemlovku. Ze slaných snídaní zbožňuju hlavně míchaná tofu vajíčka, na která najdete recept v E-BOOKU. Úplně nejdůležitější je ale to, aby snídaně nebyla uspěchaná - je to přeci základ dne, a tak si jí náležitě užijte!

NEZAPOMEŇTE NA PITNÝ REŽIM

IMG_6457.JPG

Jestli býváte často unavení, bolí vás hlava a nebo máte problémy s pletí či trávením, může to být způsobené nedostatkem tekutin. Pravidelný pitný režim je totiž nesmírně důležitý, jelikož zajišťuje odplavování škodlivých látek z našeho těla. Právě proto si dávám pozor, abych každý den vypila okolo 3 litrů čisté vody. Jestli na pravidelný pitný režim zapomínáte, zkuste si pořídit nějakou pěknou lahev, kterou si budete brát všude sebou. Zároveň se ale vyhněte slazeným nápojům, energy drinkům a tak podobně - jestli vám čistá voda nechutná, můžete si připravit slaďoučké domácí ice-tea. Stačí jen zalít zelený čaj vodou, přidat mátu, citron, pár karamelových kapiček a máte skvělý letní drink!

PŘIPRAVTE SI ZDRAVĚJŠÍ VERZI NEZDRAVÝCH POTRAVIN

IMG_6454.JPG

Přiznávám, že jsem jedna z těch divných lidí, kterým opravdu chutná zelenina - vlastně se kolikrát ani nemůžu dočkat, až si nakrájím mrkev nebo připravím salát. Zároveň ale když dostanu chuť na zmrzlinu, dort nebo pizzu, bez výčitek si to dám - i když to totiž nemusí být nejzdravější pro tělo, je to rozhodně zdravé pro mysl. Přesto by se ale měly přeslazená, tučná a průmyslově zpracovaná jídla vyskytovat v našem jídelníčku co nejmíň, a proto zkuste sáhnout po nějaké zdravější alternativě. Seznam zdravějších verzí nezdravých jídel jsem pro vás sepsala sem a věřte mi, že většinou ani nepoznáte rozdíl!

PŘIPRAVTE SI JÍDLO NA DALŠÍ DNY

FullSizeRender.jpg

Nikdy nevíte, co se vám během dne přihodí a ne všude se dá sehnat nějaká zdravá alternativa. Zároveň je fajn si alespoň přibližně rozmyslet, co budete druhý den jíst, a proto je právě příprava jídla neopominutelná součást zdravého životního stylu. Ale nebojte, v kuchyni nemusíte trávit každý den ani dlouhé hodiny, a dokonce si to můžete i užít - jak na to najdete v článku zde nebo ve videu zde.

HÝBEJTE SE

IMG_8952.JPG

Cvičení je hlavní součást zdravého životního stylu, ale to neznamená, že musíte nutně chodit do posilovny - každý jsme jiný, a proto dělejte to, co baví vás! Jděte si zaběhat, vezměte rodinu na procházku, zacvičte si jógu nebo třeba jen vystupte o zastávku dřív. Každý pohyb se počítá, proto se snažte být co nejvíc aktivní a uvidíte, že budete mít najednou spoustu energie.

NAJDĚTE SI ČAS PRO SEBE

IMG_6027.JPG

S tímhle bodem mám sama problém, ale snažím se na něm pracovat, jelikož člověk může nalévat ostatním, jen když je jeho vlastní sklenice plná. Proto si každý den najděte chvíli, kdy si sednete s knížkou, dáte pleťovou masku nebo se třeba půjdete projít - dělejte cokoliv, co máte rádi, ale hlavně opravdu jen pro sebe.

BUĎTE VDĚČNÍ

IMG_6459.JPG

I když nemusí být každý den zrovna dobrý, na každém dni se dá najít něco dobrého a kolikrát si ani neuvědomujeme, jaké vlastně máme štěstí. Proto si před spaním vyjmenujte nebo sepište věci, které se vám ten den přihodily a za které jste vděční.

DOPŘEJTE SI KVALITNÍ SPÁNEK

IMG_3517.JPG

Dlouhý a kvalitní spánek je možná úplně nejdůležitějším bodem zdravého životního stylu. Dřív jsem s ním mívala problémy, nemohla jsem usnout a v noci jsem se často budila, ale od přechodu na veganství na svůj milovaný spánek nedám dopustit. Také jsem si vytvořila rutinu, přičemž vždycky před spaním přestanu pracovat, odložím mobil a jdu si lehnout v přibližně stejnou dobu - tělo si na takový režim zvykne a spánek je daleko kvalitnější.

To už by bylo pro dnešní článek všechno! Doufám, že se vám líbil a jestli máte i vy nějaké tipy, tak mi je určitě napište do komentářů!

Děkuju moc za přečtení a budu se na vás těšit zase příště!


You could notice that I genuinely love healthy lifestyle. Honestly, it fills my soul, I don’t miss anything at all and it definitely doesn’t mean any kind of a restriction for me. Basically, I am trying to live in an enjoyable way I can maintain for the rest of my life.

And that’s the reason why I’d love to share with you my 10 healthy lifestyle swaps you can make today!

WAKE UP EARLIER

IMG_3278.JPG

I love mornings so I wake up at around 5 o’clock. But don’t worry, no one requires that from you as well! However, try to wake up a little bit earlier and you’ll see that your day will be longer, more productive and you’ll actually have more energy!

DO SOME STRETCH

IMG_3279.JPG

If you want to avoid being injured and mainly if you work out, a regular stretching is a must. I do quick 15 minute yoga session every day and it perfectly wakes my body for a new day. And if you don’t know any stretch exercises, take an inspiration from some videos - I love especially those by Boho Beautiful!

MAKE YOURSELF SOME HEALTHY NOURISHING BREAKFAST

IMG_3558.JPG

Everyone is different but I’d swear for healthy nourishing breakfast. I usually go for something you can find on my blog, mostly for oatmeal with some fruit, nuts and nut butter. Other sweet breakfasts I love are pancakes, baked sweet potato or currently I’m obsessed with protein bread pudding. My favourite savoury breakfast is a scrambled tofu. However, the most important thing is not to eat in a rush - breakfast is the most important meal of the day so it must be enjoyed to the fullest!

DRINK ENOUGH WATER

IMG_6457.JPG

If you are often tired, you have headaches or problems with skin/digestion it can be caused by the lack of water. Drinking regularly is highly important as it removes toxins from our bodies. That’s the reason why I look after drinking around 3 litres of water per day. If you struggle with not drinking enough, buy yourself some nice water bottle that you can take wherever you go. Also, try to avoid sugary drinks, energy drinks and stuff - if you don’t like the taste of plain water, make yourself some homemade ice-tea! You can just combine green tea with water, add in fresh mint, the lemon, few drops of caramel stevia and there you go!

MAKE A HEALTHIER VERSION OF UNHEALTHY MEALS

IMG_6454.JPG

I must admit that I am one of those people who truly like veggies - in fact, sometimes I can’t wait for some crispy carrot and a salad bowl. However, when I crave a burger, a donut or a pizza, I eat it without any regrets - it might not be the healthiest option for your body but it’s definitely healthy for your soul. But these processed foods should be in our diet as little as possible so try to make some healthy swaps. You can find the list of my favourite ones there and trust me that you won’t notice any taste difference!

MEAL PREP

FullSizeRender.jpg

You never know what can happen during the day and you can’t always find a healthy option. Also, it’s nice to think ahead about what you’ll eat so the meal prep is an important part of a healthy lifestyle. But don’t worry, you don’t have to spend hours every day in the kitchen, you can actually enjoy the process - and if you’re wondering how, click here.

GET MOVIN’

IMG_8952.JPG

Exercise is the main part of a healthy lifestyle but it doesn’t mean that you have to attend the gym - we are all different so do what you’ll enjoy the most! Go for a run or a walk with your family, do some yoga or just get out of the bus one stop earlier. Each activity counts so try to be as active as possible and you’ll be amazed by the amount of energy you’ll have!

FIND SOME TIME FOR YOURSELF

IMG_6027.JPG

I’m also struggling with that but I am truly working on it as you can’t pour from an empty cup. So every day try to find some time when you’ll just sit with some book, make a face mask or go for a walk - do whatever you like but most importantly, just for yourself.

BE GRATEFUL

IMG_6459.JPG

Every day may not be good but there’s something good in every day and sometimes we tend to forget how lucky we actually are. So before you go to sleep name things that happened to you during the day and thank for them.

GET ENOUGH SLEEP

IMG_3517.JPG

Long and nice sleep is possibly the most important part of a healthy lifestyle. I used to struggle with that as well but all the problems dissapeared once I went vegan. Also, I have a routine that every day before I go to sleep I stop working, I turn off my mobile phone and I go to bed at pretty much the same time - your body gets used to that regime and your sleep will be way more effective.

That’s all for todays post! I hope you liked it and if you have any tips as well, write them down in the comments!

Thank you so much for reading that post and I’ll see you in the next one!

HOW TO START WITH YOGA

HOW TO START WITH YOGA